Endüstri ürünleri tasarımı lisans eğitiminde ortak tasarım yaklaşımı uygulaması
Co-design practice in undergraduate industrial design education
- Tez No: 395669
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜÇLÜ YAVUZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tasarım araştırmalarındaki evrim, insan odaklı tasarım yaklaşımından ortak tasarım yaklaşımı yönüne doğru değiştirmektedir. Gelişmekte olan ortak yaratım ve ortak tasarım kavramları ile başta kullanıcıların olmak üzere tasarımcıların ve araştırmacıların da rolleri değişmektedir. Bu değişen tasarım süreçlerinde kullanıcılar; çalışmanın pasif bir nesnesi olarak değil, deneyimlerinin uzmanı ortaklar olarak görülmektedir. Türkiye'de endüstri ürünleri tasarımı ve endüstriyel tasarım bölümlerinin lisans düzeyinde proje içerikli stüdyo derslerinde karşılaşılan sorunların başında; tasarım öğrencilerinin ürün tasarımı sürecinde kullanıcı araştırmalarında yetersiz kalmaları, ürün ile etkileşimi kurgulamakta ve kullanıcı gibi düşünmekte zorlanmaları gelmektedir. Katılımcı tasarım ve ortak tasarım anlayışlarının tasarım eğitiminde uygulanması mevcut sorunlara önerilebilecek çözümlerden biridir. Bu çalışmada, temel olarak 'kullanıcı için tasarlama' yaklaşımı yerine 'kullanıcı ile tasarlama' yaklaşımını tasarım eğitiminde uygulamak amaçlanmaktadır. Bu amaçla, Gazi Üniversitesi Endüstri Tasarımı Bölümü üçüncü sınıf ENT 301 Ürün Tasarımı III dersi kapsamında iki tasarım projesi gerçekleştirilmiştir. Birinci projede; her biri dört öğrenciden oluşan üç grup, ikinci projede ise; her biri dört öğrenci ve iki kullanıcıdan oluşan üç grup proje tanımları doğrultusunda ürün tasarlamak için kurulmuştur. İkinci projede kullanıcılar tasarım sürecinin ihtiyaç ve problem saptama ve fikir yaratma evrelerine katılmışlardır. Kullanıcıların sürece sağladıkları katkılara ilişkin veriler öğrencilere uygulanan anketler ve yüzyüze görüşmeler yardımıyla elde edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda; ortak tasarım gibi kullanıcı katılımlı, kolektif ve işbirlikçi güncel tasarım yaklaşımlarının ürün tasarımı eğitiminde, stüdyolardaki tasarım süreçleriyle bütünleşmesinin ve deneyimlenmesinin öğrenciler için önemi ve gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The evolution in design research has shifted from a human-centered design approach to co- design approach. With co-creation and co-design, roles of users, designers and researchers have been changing. In growing collaborative notion, user is seen as a partner who is expert of his/her experiences, not as a passive object of study. In current undergraduate education of industrial design departments in Turkey, user observations and user research that are required for students during their design processes are done outside of studio courses with the students' own opportunities. Yet students face with difficulties in design process of the products especially which they have not experienced before. Building product usage scenario of products, building product-user relationship, thinking like users and empathizing with users are the most frequently encountered problems in project-based studio courses. Application of these new concepts in design process could be one of the solutions for current problems. This study aims to apply 'designing with users' notion instead of 'designing for users' into a practice in education field. The goals of this study are; to benefit from users who are experts of their experiences as teammates and raise the efficiency of design process. Two design projects were conducted with 10 third-year industrial design students from Gazi University and six volunteer users in ENT 301 Product Design III course. Three groups, each consisting of six (four students and two users), were formed to design products according to project briefs. Users participated in the problem definition and idea generation sessions during design process. Questionnaires and interviews were used to collect data about students' remarks on participation of users in design process. Students evaluated what they learned from co-designing and how users contributed to design process. The results of the surveys indicate that efficiency of design process can be improved with participation and collaboration of users. As a result of this study, it is observed that new methods such as; participatory design and co-design approaches can be efficiently integrated into undergraduate product industrial design education from idea generation to concept development. Besides, the importance and the necessity of user experience are emphasized.