6,6'-{[(1E,1E')-Etan-1,2-Dİilbis(Azanililiden)Bis(Metanililiden)]Bis(2-Metoksi-4-[(E)-Fenildiazenil)Fenol]} Ligandi ve Co(II), Ni(II), Cu(II) ve Zn(II) Metal Komplekslerinin Sentezi, Yapılarının Aydınlatılması
6,6'-{[(1E,1E')-Etan-1,2-Dilbis(Azanililiden)Bis(Metanililiden)]Bis(2-Metoksi-4-[(E)-Fenildiazenil)Fenol]} Ligand And Co(II), Ni( II), Cu(II) and Zn(II) Syntesis of metal complexes, the elucidation of the structure
  1. Tez No: 395677
  2. Yazar: FATMA ŞAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜKERREM KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çeşitli kullanım alanına sahip hem endüstriyel uygulamalar hem de bilimsel (özellikle koordinasyon kimyası) açından önemli olan yeni azo-azometin bileşikleri ve metal kompleksleri sentezlenmiştir. Elde edilen azo kromofor grubu içeren çeşitli kullanım alanlarına sahip azometin bileşiklerinin yapıları karakterize edilmiştir. Bu amaçla spektral ve analitik metotlar kullanılmıştır. Bu çalışmada, aromatik amin bileşiği olan anilin ile 0 ˚C'nin altında diazolanarak 2-hidroksi-4-metoksi-5-[(E)-fenildiazenil]benzaldehit oluşturulmuştur. 2-hidroksi-4-metoksi-5-[(E)-fenildiazenil]benzaldehit etilendiamin ile kenetleme mekanizması sonucunda schiff bazı ligandı elde edilmiştir. Kenetleme reaksiyonu sonucunda sentezlenen ligand ve bazı geçiş metal iyonları [Ni(II), Co(II), Cu(II) ve Zn(II)] ile metal ligant oranı 1:1 olacak şekilde metal kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen yapıların erime noktaları, çözünürlükleri, element analizleri, UV-Vis., 1H- ve 13C-NMR spektrumları alınarak analitik ve spektroskopik yöntemler ile karakterize edilmiştir. Hazırlanan bileşiklerin termal özellikleri incelenmiştir. Ligandın ve Cu(II) kompleksinin X-ışını kırınım çalışmaları için uygun olan tek kristalleri elde edilmiş olup yapıları belirlenmiştir. Diğer taraftan elde edilen bileşiklerin antikanser aktiviteleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Both industrial and scientific applications with different applications (particularly the coordination chemistry) compounds which are important for new azo-azomethine and metal complexes have been synthesized. Containing the resulting azo chromophoric group was characterized the structure of the compounds of the azomethine with various uses. For this purpose, spectral and analytical methods were used. In this study, with the aniline compound having aromatic amine at 0 ˚C under diazotization made 2-hydroxy-4-methoxy-5-[(E)-fenildiazenil]benzaldehyde was formed. 2-hydroxy-4- methoxy-5-[(E)-fenildiazenil]benzaldehyde as a result of clamping mechanism with ethylenediamine schiff base ligand was obtained. Chelating ligand synthesized in the reaction and some transition metal ions [Ni(II), Co(II), Cu(II) and Zn(II)] with the metal ligand is from 1:1 so that the metal complexes have been synthesized. Melting points of synthesized structures, solubility, elemental analysis, UV-Vis., 1H- and 13C- NMR spectra were characterized by analytical and spectroscopic methods. Thermal properties of the compounds prepared was examined. Ligand and Cu(II) complex which is the single crystal structure was obtained suitable for X-ray diffraction study were determined. Meanwhile anticancer activity of the compounds obtained were investigated.