Fen ve teknoloji öğretmenlerinin eğitimde teknoloji kullanımına yönelik tutumları ile bilgisayar öz yeterlik algıları arasındaki ilişki
Relationship between the attitudes of science and technology teachers towards the use of technology in the education with their computer self-efficacy
- Tez No: 395678
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ORHAN ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma 2015-2016 eğitim öğretim yılında Gaziantep ili Şehitkâmil ve Şahinbey ilçesinde görev yapan 72'si kadın ve 70'i erkek olmak üzere toplam 142 fen ve teknoloji öğretmeni ile yürütülmüştür. Araştırmanın amacı fen ve teknoloji öğretmenlerinin eğitimde teknoloji kullanımına yönelik tutumları ile bilgisayar öz yeterlik algıları arasında bir ilişki olup olmadığını saptamaktır. Bu amaç doğrultusunda araştırmaya katılan fen ve teknoloji öğretmenlerinin eğitimde teknoloji kullanımına yönelik tutumları ile bilgisayara ilişkin öz yeterlik algılarının cinsiyet, mesleki kıdem, eğitim durumu gibi değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırmada verilerin toplanması için; Aşkar ve Umay (2001) tarafından geliştirilen bilgisayara ilişkin öz yeterlik algısı ölçeği ve Öztürk (2006) tarafından geliştirilen eğitimde teknoloji kullanımına yönelik tutum ölçeği olmak üzere iki çeşit ölçek kullanılmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerine ait bilgiler ise Kişisel Bilgi Formu ile toplanmıştır. Eğitimde teknoloji kullanımına yönelik tutum ölçeği üç ayrı alt boyuttan oluşmaktadır. Bunlar; eğitimde teknoloji kullanımının öğretim süreçlerine yansıması, eğitimde teknoloji kullanımında kendini geliştirme, eğitimde teknoloji kullanımı ve sınıf yönetimidir. Bilgisayara ilişkin öz yeterlik algısı ölçeğinin bu araştırmanın çalışma grubunda yapılan analize göre iç tutarlılık katsayısı (Cronbach α)“0,85”, eğitimde teknoloji kullanımına yönelik tutum ölçeğinin çalışma grubunda yapılan analizlere göre iç tutarlılık katsayısı (Cronbach α)“0,95”olarak ölçülmüştür. Araştırmada elde edilen verilerin karşılaştırılmasında; yüzde (%) , frekans (f), bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), post-hoc çoklu karşılaştırma testlerinden Scheffe ve Tukey, basit korelasyon (Pearson Korelasyon Katsayısı) hesaplama yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulguların değerlendirilmesinde manidarlık düzeyi .05 olarak belirlenmiş ve istatistiksel çözümlemelerini yapmak için SPSS 18.0 programından yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda ise çalışmaya katılan fen ve teknoloji öğretmenlerinin eğitimde teknoloji kullanımına yönelik tutum ölçeği puanlarının ortalaması 3,91“katılıyorum”düzeyindedir. Bu da öğretmenlerin eğitimde teknoloji kullanımına yönelik yüksek düzeyde tutum gösterdikleri anlamına gelmektedir. Eğitimde teknoloji kullanımına yönelik tutum; cinsiyet, mesleki kıdem ve eğitim durumuna göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Çalışmaya katılan fen ve teknoloji öğretmenlerinin bilgisayara ilişkin öz yeterlik algı puanları ortalaması 3,36“çoğu zaman”düzeyindedir. Bu sonuç fen ve teknoloji öğretmenlerinin bilgisayara yönelik algılarının yüksek düzeyde olduğunu göstermektedir. Bilgisayara ilişkin öz yeterlik algıları mesleki kıdeme göre anlamsız iken cinsiyet ve eğitim durumuna göre anlamlı bir farklılık oluşturmaktadır. Bilgisayara ilişkin öz yeterlik algıları erkek öğretmenlerin ve lisansüstü eğitime sahip olanların lehine değişmektedir. Araştırmada bilgisayara ilişkin öz yeterlik algısı ile eğitimde teknoloji kullanımına yönelik tutumun arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki çıkmıştır. Bu durumda eğitim teknolojilerinin kullanılmasında büyük bir paya sahip olan bilgisayara ilişkin öz yeterlik algısının arttıkça eğitimde teknoloji kullanımına yönelik tutumun olumlu yönde arttığını görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with a total of 142 science and technology teachers (72 female - 70 men), in the 2015-2016 academic year, in the province of Gaziantep Şehitkamil and Şahinbey district. The aim of the research is to determine is there a relationship between the attitudes of science and technology teachers towards the use of technology in the education with their computer self-efficacy. For this purpose the aim is to measure whether the attitudes and their computer self-efficacy of science and technology teachers change according to their gender, seniority, level of education. For the collection of data on research two types of scales were used. First one is self-efficacy scale improved by Aşkar and Umay (2001) and the second one is the attitude scale for the use of technology in education improved by Öztürk (2006). Information about the demographic characteristics of the participants are collected by the Personal Information Form. Attitude scale for the use of technology in education consists of three subscales. These are the reflection of the use of technology in education on teaching process, self-improvement in the use of technology in education, use of technology in education and classroom management. Internal consistency coefficient of the scale (Cronbach's α)“0.85”according to self-efficacy scale related with computer according to the analysis carried out in the working group's and Internal consistency coefficient is measured as (Cronbach's α)“0.95”according to attitude scale using technology in education analysis done in the study group. In analysing collected data, descriptive statistics; frequency, percentage and mean, independent samples t-test, one-way ANOVA, pearson correlation coefficient,Scheffe and Tukey were used. In analyzing the data, SPSS 18.0 program was used and .05 significant level was used to standard level for comparing the data. The average results of research were 3.91“agreed”with the science and technology teachers' involved in the study with their attitudes of using of technology in education. This means that they show a high level of attitude towards the use of technology in the education. Attitudes towards the use of technology in education does not show a significant difference according to seniority, education level and gender. Self-efficacy scores for average computer technology teacher of 3.36“is often”level with the science and technology teachers involved in the study. Result shows the science and technology teachers' in a high level. The perception of self-efficacy related to computer constitutes a significant difference according to gender and level of education, while meaningless by seniority. Computer self-efficacy perceptions are changing in favor of male teachers and those with postgraduate education. In the research there is a moderately positive relationship between computer self-efficacy and the use of technology in education. In this case we see that increasing the perception of self-efficacy which has an important role in the use of technology in education, has a positive in effect in attitude of using technology.