Fındık, fıstık ve kayısı çekirdeği kabuklarından üretilecek kompozit malzemelerin mekanik özelliklerinin incelemesi
Analysis of mechanical properties of composite materials produced from hazelnut nuts and apri̇cot kernel shell
- Tez No: 395676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KÖK, YRD. DOÇ. DR. VAHDETTİN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada tarımsal atıklardan olan fındık, fıstık ve kayısı çekirdeği kabukları kullanılarak endüstriyel uygulamalara yönelik üretilecek kompozit malzemelerin mekanik özelliklerinin incelenmesi hedeflenmiştir. Bu kompozit malzemelerin hangi endüstriyel alanlarda kullanılabileceğinin araştırılması mekanik testlerinin detaylı incelenmesine bağlıdır. Bu sebeple üretimi yapılacak olan kompozit malzemelerin yoğunluk değerleri, aşınma dayanımları ve sertlikleri ölçülecektir. Aynı zaman da mikro yapıları metal mikroskubu kullanılarak incelenecektir. Çalışma sonunda çeşitli alanlarda kullanılabilecek mukavemetli, hafif ve aşınma dayanımı yüksek kompozit malzemeler üretilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the nuts, peanut shells and apricot seeds from agricultural waste will be produced for industrial applications using the mechanical properties of composite materials was investigated . These composite materials which could be used in industrial research depends on detailed investigation of the mechanical tests . Therefore, the density of the composite material to be produced values are measured for abrasion resistance and hardness metal microscope of this materials will be examined using . At the end of the study can be used in various fields strength, lightweight composite materials to produce high strength and abrasion resistance are targeted