Nnn tipli ligandlar ve rutenyum komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve katalitik uygulamalarının araştırılması
Synthesis, characterization and catalytic applications of nnn type ligands and their ruthenium complexes
- Tez No: 395679
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN İSPİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Schiff bazlarındaki azometin grubunun en karakteristik özelliklerden birisi de metallerle kompleks bileşikleri oluşturabilmesidir. Katı destek üzerinde Schiff bazı oluşumu veya önceden oluşturulan Schiff bazlarının katı desteğe tutturulması oldukça önem arz etmektedir. Katı desteğe tutturulmuş Schiff Bazları ve bunların metal kompleksleri, hidrojenasyon, oksidasyon, izomerizasyon, epoksidasyon ve kükürt içeren hidrokarbonlardan kükürdün uzaklaştırılması gibi belirli organik reaksiyonların katalizlenmesinde kullanılır. Schiff bazı komplekslerinin antikanser aktivite göstermesi özelliğinden dolayı tıp dünyasındaki önemi giderek artmaktadır. Aromatik aminlerin Schiff bazı kompleksleri özellikle kemoterapi alanında, bazı kimyasal reaksiyonlarda çeşitli substratlara oksijen taşıyıcı olarak kullanılmaktadır. Bu tez kapsamında ticari olarak ulaşılması kolay olan 3-hidroksipridinden NNN temelli homojen ligand sentezi gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen ligandın katı destek (silika) maddelerine bağlanılarak heterojen özelliğe sahip ligand sentezi de gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen iki adet ligandın Rutenyum kompleksi hazırlanarak kompleksler, ketonların katalitik hidrojenasyon reaksiyonlarında katalizör olarak kullanılmıştır. Sentezi gerçekleştirilen ligand ve kompleksin yapı aydınlatılması için NMR, IR ve UV analizleri yapılmış olup transfer hidrojen reaksiyonunda elde edilen ürünlerin dönüşümleri gaz kromatografisi cihazı (GC) kullanılarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most characteristic features of the azomethine group is to form Schiff base metals complex compounds with transition metals. To immobilize the Schiff base and to obtain a Schiff base ligand on the solid support has got great importance. Immobilized Schiff bases and their metal complexes are used in hydrogenation, oxidation, isomerization, such as the removal of sulfur from hydrocarbon -containing and sulfur is used for catalyzing the epoxidation of certain organic reactions. Due to its anticancer activity, Schiff base complexes importance in the medical world is increasing day by day. Schiff base complexes of aromatic amines are used especially in chemotherapy and as a oxygen carrier to some substrates in some chemical reactions. In this study, NNN type Schiff base ligand and its ruthenium complex were synthesized. Also this ligand and complexes were immobilized on the solid support. Bort homogen and heterogen complexes were used as catalysts in catalytic hydrogenation reactions of ketones. The structure of synthesized ligands and complexes were analysed with the NMR and IR analyse techniques. The conversion and yield of products in transfer hydrogenation reaction were determined with gas chromatography (GC).