Scandix australis L. bi̇tki̇si̇ni̇n bi̇yoloji̇k akti̇vi̇tesi̇ni̇n i̇ncelenmesi̇
Investigation of biological activity of scandix australis l.
  1. Tez No: 395763
  2. Yazar: MERVE ÜSTÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA AÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada Scandix australis L. subs. grandiflora (L.) Thell bitki özütlerinin antimikrobiyal, antioksidan aktiviteleri ve DNA etkileşimlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla ilk olarak, bitkinin metanol, etanol ve su özütleri çıkarılmıştır. Özütlerin antimikrobiyal etkileri agar kuyucuk ve minimal inhibisyon konsantrasyonu (MİK) ile hesaplanmıştır. Özütlerin Bacillus cereus NRRL B-3711, Bacillus subtilis ATCC 6633, Staphylococcus aureus ATCC 25923, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 veEnterococcus faecalis ATCC 29212 bakterilerine karşı etkili olduğu, buna karşılık mayalara karşı herhangi bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Özütlerin antioksidan etkileri 2,2'-difenil-1-pikrilhidrazil (DPPH) radikali süpürücü aktivite ve Folin-Ciocalteau reaktifli fenolik içerik tayiniyle incelenmiştir. Metanol (IC50: 74.38±2.30 µg/ml) ve etanol (IC50: 81.38±3.36 µg/ml) özütlerinin su özütüne (IC50: 249,24±0,46 µg/ml) göre daha yüksek DPPH radikali süpürücü etkisinin olduğu belirlenmiştir. Etanol, metanol ve su özütlerinin toplam fenolik içerikleri sırasıyla 74,38±2.30 ve 81,38±3,36 ve 16,45±0,975GAE/mg olarak hesaplanmıştır. Bunlara ilave olarak, bitki özütünün plazmit DNA üzerine etkisi agaroz jel elektroforezi yöntemiyle incelenmiştir. Özütlerin konsantrasyona ve inkübasyon süresine bağlı olarak DNA'yı kesme şeklinde etki gösterdiği belirlenmiştir. Sonuç olarak elde edilen veriler ile S. australis L. subs. grandiflora (L.) Thell bitkisinin yüksek antioksidan aktiviteye sahip olduğu ve DNA üzerinde etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the antimicrobial, antioxidant activity and DNA interactions of Scandix australis L. subs. grandiflora (L.) Thell extracts. For this purpose methanol, ethanol and water extracts were obtained from this plant. The extracts were analysed for antimicrobial activity by agar well diffusion and minimum inhibition concentration (MIC) methods. The extracts were shown antimicrobial activity against Bacillus cereus NRRL B-3711, Bacillus subtilis ATCC 6633,Staphylococcus aureus ATCC 25923, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 andEnterococcus faecalis ATCC 29212. But the exracts had not any antimicrobial activity against tested candidal strains. In addition, the extracts were subjected to in vitroantioxidant activity evaluation by the 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl (DPPH) scavenging activity and total phenolic contents. According to the results, the methanol extract (IC50: 79.90±6.68 µg/ml) and ethanol extract (IC50: 98.53±1.49 µg/ml) had higher DPPH radical scavenging activity than water extract (IC50: 249,24±0,46 µg/ml). Total phenolic contents of the methanol ethanol and water extracts were found to be 74.38 ± 2.30, 81.38 ± 3.36 and16,45±0,975 GAE/mg respectively. The interaction between the extracts and plasmid DNA were analyzed by agarose gel electrophoresis. It was found that the extracts, depending on the concentration of compounds and the duration of incubation, showed effects such as DNA destruction and cleavage. As a result of this study, it was found that Scandix australisL. subs. grandiflora L. Thell has a high antioxidant activity and it has an impact on DNA.