Dört yenilebilir yabani bitkinin fitokimyasal ve mineral içeriğinin incelenmesi
Determination of phytochemical and mineral composition of four edible wild plants
- Tez No: 971166
- Danışmanlar: PROF. DR. YURDANUR AKGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, aynı bölgede yetişen Lepidium spinosum Ard. (Brassicaceae), Campanula lyrata Lam. subsp. lyrata (Campanulaceae), Scandix australis L. (Apiaceae) ve Briza maxima L. (Poaceae) farklı familyalara ait yenilebilir dört yabani bitkinin toprak üstü kısımları ile kimyasal içerik belirleme ve antimikrobiyal aktivite çalışmaları ilk kez gerçekleştirildi. Fitokimyasal tarama çalışmaları sonucunda incelenen bitkilerin içeriğinde ortak olarak fenolik, flavanoid ve saponin bileşiklerinin varlığı tespit edildi. İzolasyon ve saflaştırma çalışmaları ile Lepidium spinosum'dan beş, Campanula lyrata'dan bir, Scandix australis'den iki ve Briza maxima'dan dört adet saf bileşik izole edildi. Bileşiklerin yapı aydınlatma çalışmalarında 1H NMR, 13C NMR ve FT-IR spektroskopik yöntemleri kullanıldı. Lepidium spinosum bitkisinden izole edilen beş bileşikten üç tanesinin yapısı aydınlatıldı. L.S-1 bileşiği glukoz ve fruktozun farklı konformasyonlarının bir arada bulunduğu bir şeker izomer karışımı, L.S-4 bileşiği metabolize edilemeyen bir glukoz analoğu olan 1,5-anhidroglusitol ve L.S-5 bileşiği n-oktil-β-D-glukopiranozit olarak tespit edildi. Campanula lyrata bitkisinden izole edilen C.L-1 bileşiği ise 1-dononaconten olarak tespit edildi. Farklı bitkilerden izole edilen L.S-1 ve L.S-4 bileşikleri Lepidium spinosum Ard. bitkisinden ilk kez izole edildi. Literatür verilerinde yer almayan L.S-5 bileşiği Lepidium spinosum Ard.'dan ilk kez izole edildi ve yapısı spektroskopik yöntemler ile tanımlandı. Campanula lyrata'dan izole edilen C.L-1 bileşiğinin varlığı ilk kez bu tez çalışmasında saptandı ve yapısı spektroskopik yöntemler ile tanımlandı. Çalışmamızda yer alan yenilebilir yabani dört bitkinin nem, protein, yağ, kül, karbonhidrat ve enerji değerleri analiz edilerek besin içerikleri ilk kez tespit edildi. Bununla birlikte majör (K, Ca, P, Mg, Na) ve minör (Fe, Zn, Cu) mineral içeriği, 22 yağ asidini içeren yağ asitleri kompozisyonu ve çözünebilir şeker (glukoz, fruktoz, sakkaroz ve maltoz) içeriği de ilk kez tanımlandı. Biyolojik aktivite çalışmaları kapsamında, bitkinin toprak üstü kısımlarından hazırlanan etanol ve su özütlerinin antimikrobiyal aktiviteleri ilk kez bu tez çalışmasında gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, chemical content determination and antimicrobial activity studies were carried out for the first time with the aerial parts of four edible wild plants belonging to different families, Lepidium spinosum Ard. (Brassicaceae), Campanula lyrata Lam. subsp. lyrata (Campanulaceae), Scandix australis L. (Apiaceae) and Briza maxima L. (Poaceae), growing in the same region. As a result of phytochemical screening studies, the presence of phenolic, flavonoid and saponin compounds in common content of the examined plants was determined. Five pure compounds were isolated from Lepidium spinosum, one from Campanula lyrata, two from Scandix australis and four from Briza maxima through isolation and purification studies. 1H NMR, 13C NMR and FT-IR spectroscopic methods were used in the structure elucidation studies of the compounds. The structures of three of the five compounds isolated from the Lepidium spinosum plant were elucidated. The L.S-1 compound was identified as a sugar isomer mixture in which different conformations of glucose and fructose coexist, the L.S-4 compound was identified as 1,5-Anhydroglucitol, a glucose analog that cannot be metabolized, and the L.S-5 compound was identified as n-octyl-β-D-glucopyranoside. The C.L-1 compound isolated from the Campanula lyrata plant was identified as 1-dononacontene. The L.S-1 and L.S-4 compounds isolated from different plants were isolated for the first time from the Lepidium spinosum Ard. The L.S-5 compound, which is not included in the literature data, was isolated for the first time from Lepidium spinosum and its structure was identified by spectroscopic methods. The presence of C.L-1 compound isolated from Campanula lyrata was detected for the first time in this thesis study and its structure was defined by spectroscopic methods. The moisture, protein, oil, ash, carbohydrate and energy values of four edible wild plants included in our study were analyzed and their nutritional contents were determined for the first time. In addition, major (K, Ca, P, Mg, Na) and minor (Fe, Zn, Cu) mineral content, fatty acid composition including 22 fatty acids and soluble sugar (glucose, fructose, sucrose and maltose) content were also defined for the first time. Within the scope of biological activity studies, antimicrobial activities of ethanol and water extracts prepared from the aboveground parts of the plant were carried out for the first time in this thesis study.