Kanda glukoz tayini için yeni bir biyosensör hazırlanması
Preparation of a new biosensor for the determination of blood glucose
  1. Tez No: 395773
  2. Yazar: TUÇE YAĞMUR UZUMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET ÇETE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, glukoz tayini için yeni bir amperometrik biyosensör geliştirildi. Bu amaçla, platin levha üzerinde anilin ve pirolün poli(sodyum-4-stirensülfonat)lı, ortamda elektropolimerlesmesi ile polianilin-polipirol-poli(sodyum-4-stirensülfonat) filmi hazırlandı. Polianilin-polipirol-poli(sodyum-4-stirensülfonat) filminin en iyi çalışma şartları belirlendi. Glukoz oksidaz enzimi, polianilin-polipirol-poli(sodyum-4-stirensülfonat) filmi içine hapsetme yöntemiyle immobilize edildi. Glukoz tayini, hazırlanan biyosensörün yüzeyinde gerçekleşen enzimatik tepkime sonucu oluşan hidrojen peroksitin +0,40V'da yükseltgenmesine dayanılarak yapıldı. Biyosensörün glukoz tayini için çalışma aralığı tayin edildi. Glukoz biyosensörünün cevabına pH'nın ve sıcaklığın etkisi araştırıldı. Biyosensörün tekrar kullanılabilirliği ve raf ömrü tayin edildi. Biyolojik ortamlarda olabilecek girişimlerin biyosensörün cevabı üzerine etkileri incelendi. Hazırlanan biyosensörle biyolojik sıvıda (kan) glukoz tayini yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, new amperometric biosensor for determination of glucose was developed. Polyaniline-polypyrrole-poly(sodium-4-styrenesulphonate) film have been prepared on the platinum electrode by the electropolymerization of aniline and pyrrole was carried out in the presence of poly(sodium-4-styrenesulphonate). Optimum conditions of polyaniline-polypyrrole-poly(sodium-4-styrenesulphonate) film was determined. Glucose oxidase enzyme has been immobilized in polyaniline-polypyrrole-poly(sodium-4-styrenesulphonate) film via the entrapmentmethod. Glucose detection is based on the oxidation of hydrogenperoxide at 0,4 V produced by the enzymatic reaction on the biosensor surface. The linear working range of biosensor for glucose was determined. The effects of pH and temperature on there sponse of the glucose biosensor were investigated. Reusability and storage stability were determined of the biosensor. Interference effects were investigated on the amperometric response of the biosensor. Determination of glucose was carried out in biological fluid (in blood) by biosensor.