Glukoz tayini için yeni bir biyosensör hazırlanması
Preparing a new biosensor for glucose determination
- Tez No: 268905
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, glukoz tayini için yeni bir amperometrik biyosensör geliştirildi. Glukoz oksidaz enzimi, anilinin polivinilsülfonatlı ortamda elektropolimerleşmesiyle hazırlanan polianilin-polivinilsülfonat film içine hapsetme yöntemiyle immobilize edildi. Bu amaçla önce polianilin-polivinilsülfonat filminin optimum çalışma şartları belirlendi. Glukoz tayini, hazırlanan enzim elektrodun yüzeyinde gerçekleşen enzimatik tepkime sonucu oluşan hidrojen peroksitin 0,40 V' da yükseltgenmesine dayanarak yapıldı. Biyosensörün glukoz tayini için çalışma aralığı 1,0x10?? - 1,0x10?? M olarak tayin edildi. Glukoz biyosensörünün cevabına pH' nın ve sıcaklığın etkisi incelendi. İmmobilize edilen glukoz oksidazın KM(göz) ve Vmaks(göz) değerleri 0,186 mM - 1,121 mM olarak hesaplandı. Biyosensörün tekrar kullanılabilirliği ve raf ömrü tayin edildi. 16 ölçüm sonra 1,0x10?? M glukoz için, bağıl standart sapma %12,36 olarak bulundu. Hazırlanan biyosensörle biyolojik sıvıda (kan) glukoz tayini yapıldı. Biyolojik ortamlarda olabilecek girişimlerin biyosensör cevabı üzerine etkileri incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, new amperometric biosensor for determination of glucose oxidase was developed. Glucose oxidase enzyme has been immobilized at media prepared with polyvinylsulphonate of aniline in polyaniline-polyvinylsulphonate film via the entrapment method. For this reason; optimum conditions of Pt/ polyaniline-polyvinylsulphonate electrode were determined. Glucose detection is based on the oxidation of hydrogen peroxide at 0,40 V produced by the enzymatic reaction on the enzyme electrode surface. The linear working range of biosensor for glucose was determined at 1,0x10?? M - 1,0x10?? M . The effects of pH and temperature on the response of the glucose biosensor were investigated. The immobilized of glucose oxidase KM(app.) and Vmax(app.) values were found as 0,186 mM and 0,121 mM . Reuse number and storage stability were determined of the biosensor. Relative Standard deviation for 1,0x10-5 M glucose were %12,36 after 16 measurement. Determination of glucose was carried out in biological fluid (in blood) by biosensor. Interference effects were investigated on the amperometric response of the biosensor.