Glukoz tayini için nano malzeme içeren grafen esaslı yeni bir biyosensör hazırlanması
Preparation of a new biosensor based on graphene containing nanomaterials for glucose determination
  1. Tez No: 514541
  2. Yazar: MERVE ASENA ÖNCÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, glukoz tayini için yeni bir amperometrik biyosensör geliştirildi. Bunun için camsı karbon elektrot yüzeyi platin nanoparçacıklı grafen çözeltisinden damlatılarak kaplandı. Glukoz oksidaz enzimi, grafen/PtNP/NF çözeltisi ile modifiye edilmiş elektrot üzerine çapraz bağlama yöntemiyle immobilize edildi. Glukoz tayini, hazırlanan biyosensörün yüzeyinde gerçekleşen enzimatik tepkime sonucu oluşan hidrojen peroksitin +0,60 V' da yükseltgenmesine dayanarak yapıldı. Elektrot ve biyosensörün yüzey morfolojisi AFM, SEM, XRD ve yüzey temas açısı analizi ile değerlendirildi. Biyosensörün glukoz tayini için çalışma aralığı belirlendi. Glukoz biyosensörünün cevabına pH' nın ve sıcaklığın etkisi incelendi. Km ve Vmax değerleri hesaplandı. Biyosensörün tekrar kullanılabilirliği ve raf ömrü tayin edildi. Biyolojik ortamlarda olabilecek girişimlerin biyosensör cevabı üzerine etkileri incelendi. Hazırlanan biyosensörle sentetik kan numunesinde glukoz tayini yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, new amperometric biosensor for determination of glucose oxidase was developed. For this, the glassy carbon electrode surface was covered with a platinium nanoparticle graphene solution by dropping. The glucose oxidase enzyme was immobilized by cross-linking on the electrode modified by graphene / PtNP / NF solution. Glucose determination was based on the oxidation of hydrogen peroxide at +0,60 V produced by the enzymatic reaction on the biosensor surface. Surface morphology of film electrode and biosensor were evaluated by AFM, SEM, XRD and surface contact angle analysis. The linear working range of biosensor for glucose was determined. The effects of pH and temperature on the response of the glucose biosensor were investigated. The Km and Vmax constants were calculated. Reproducubility and storage stability were determined for the biosensor. The effects of the interference occuring in biological environments on the response of the biosensor were investigated. Determination of glucose was carried out in synthetic blood sample by biosensor.