Belirsizlik altında dinamik ders programı çizelgeleme: Gerçek Bir Uygulama
Dynamic course timetabling under uncertainity: A Real Case
- Tez No: 395782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK KÜRŞAT İŞLEYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Üniversitelerde eğitim dönemi içerisinde bazı dersler çeşitli sebeplerden dolayı yapılamamaktadır. Kışın hava koşulları, üniversite çapında düzenlenenler sempozyumlar, bölüm tarafından gerçekleştirilen teknik geziler, ders materyallerinde meydana gelen arızalar, öğretim elemanın akademik ve idari görevleri bu sebeplerden bazılarıdır. Öğrencilerin mesleki bilgilerini tam alması ve eğitimin belirlenmiş olan müfredata göre tamamlanması açısından yapılamayan derslerin akademik takvim içerisinde sonraki haftalarda çizelgelenmesi gerekmektedir. Bu durum literatürde bilindiği kadarıyla ilk defa ilgilenilen Telafi Dersi Çizelgeleme Problemini ortaya çıkarmaktadır. Tez çalışması kapsamında Üniversite Ders Çizelgeleme Problemi (ÜDÇP) ve Telafi Dersi Çizelgeleme Problemi (TDÇP) ele alınmıştır. Problemin çözümü için iki yeni matematiksel model geliştirilmiş ve geliştirilen matematiksel modeller Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümün' de uygulanmıştır. Uygulamanın ilk aşamasında lisans dersleri çizelgelenmiş, ikinci aşama için birinci aşamada elde edilen ders çizelgesinde hareketle çeşitli telafi ders senaryoları oluşturulmuş ve senaryolar geliştirilen matematiksel model yardımıyla çözülmüştür. Sonuçta hem lisans derslerinin hem telafi derslerinin makul sürelerde çözüldüğü optimal çizelgeler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Some courses cannot be performed due to various reasons within education period at universities. Winter weather conditions, symposiums organized in university-wide, technical visits carried out by the department, malfunctions occurring in the course materials, academic and administrative tasks of the teaching staff are some of those reasons. The unachievable courses needs to be scheduled in the next week in the academic calendar in terms of receiving full professional information of students and completion according to the designated curriculum of education. This situation reveals the Makeup Course Timetabling Problems of interest for the first time to the best of my knowledge in the literature. University Course Timetabling Problem (UCTP) and Makeup Course Timetabling Problem (MCTP) is dealt with scope of the thesis work. Two new mathematical models were developed to solve the problem and developed mathematical models were applied on the Industrial Engineering Department of the Gazi University. Undergraduate courses were scheduled in the early stages of application, various makeup course scenarios formed the basis of the obtained course schedule in the first stage and the scenarios were solved with the help of mathematical models developed. Consequently, it was obtained optimal schedules which resolved in a reasonable time of both undergraduate courses and makeup courses.