Medeni Kanun'un 1007. maddesinin tapu hizmetleri çalışanları üzerindeki etkileri
Effect of 1007th article of Civil Code on land and cadastre workers
- Tez No: 395801
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Medeni Kanunun (MK) 1007. maddesi, tapu sicilinin tutulmasından doğan bütün zararlardan Devleti sorumlu tutar. Devlet de zararın doğmasında kusuru bulunan görevlilere zararı rücu ettirir. Bundan dolayı MK'nın 1007. maddesi, tapu müdürlüklerinde işlem yapan memurların en büyük sıkıntısı olup; stresli çalışma ortamına zemin hazırlamaktadır. Stresin varlığı, işlem yapanları hata yapmaya zorlamaktadır. Tapu müdürlüklerinde gerçekleştirilen bütün işlemlerin stresten uzak şartlarda yapılması gerekir. Ancak MK'nın 1007. maddesinin buna imkân vermediği düşünülmektedir. Ayrıca, MK'nın 1007. maddesinin çalışanların gelecek endişesini artırdığı da belirtilmektedir. Böylesi bir endişenin varlığı, imza sorumluluğu olan memurların özel hayatlarına tesir etmektedir. Gelecek endişesi taşıyan memurların ruh hallerini yansıtan bir çalışmanın yapılmaması, ihmalin olma ihtimalini göstermektedir. Bu araştırmada MK'nın 1007. maddesinin hukuki boyutundan ziyade çalışanların ruh hallerini nasıl etkilediği hususu üzerinde durulmuştur. MK'nın 1007. maddesinin tapu çalışanları üzerindeki etkilerini araştırmak üzere Aydın ili Tapu Müdürlüklerinde işlem yapanları kapsayan anket gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Aydın il merkezi ve ilçelerindeki tapu müdürlüklerinde işlem yapan memurlar oluşturmaktadır. Bu kapsamda 196 tapu çalışanından 101 işlem yapan memura ulaşılmıştır. Bu araştırmada, tapuda işlem yapan memurların MK'nın 1007. maddesinden kaynaklanan strese verdikleri tepkiler ölçülmeye çalışılmıştır. Her işlemde, ilgili maddenin etkisinin boyutları ve geleceğe yönelik endişeler gözlemlenmiştir.“Kurum değiştirme,”“reddi miras,”“tapu çalışanlarının evliliğe bakışı,”“zaman aşımı”gibi maddelerin çalışanlar üzerinde meydana getirdiği tesirin derecesini ölçen 35 ifade bulunmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre bazı sorulara verilen cevaplar dikkat çekici bulunmuştur. Özellikle“Kendiniz veya çocuklarınızı tapu çalışanları ile evlendirmek isterseniz, tercihiniz ne olurdu?”sorusuna verilen olumsuz cevabın çalışan psikolojisini aksettirmesi açısından önemli olduğu düşünülmektedir. Yine kurum değiştirme, reddi miras, zaman aşımı gibi sorularda endişelerin varlığı gözlemlenmiştir. Sigorta ile ilgili soruya verilen cevapların tapu çalışanını“değersiz”ve“unutulmuşluk”psikolojisine soktuğu bulgusu da önemli bir başka bulgudur.
Özet (Çeviri)
1007th article of Civil Code makes Government responsible of all damage caused by land registry records. As a result Government returns all damage to workers who lead this error. Therefore 1007th article is the biggest problem of workers in all 957 Land and Cadastre departments and this article creates a stressful working environment to these workers. Presence of stress causes workers to make faults. All works in land and cadastre department should be carried out calmly, away from stress. However 1007th article prevents this situation. Apart from this, it is also stated that this 1007th article creates future concern for these workers. Presence of such concerns effects the private life of these workers who have signing authority. As a research hasn't been carried out on this issue to reveal the emotional state of workers, probability of negligence is very high. In this survey, apart from legal dimension of 1007th article, it is argued how this article affected the workers emotional states. A general questionnaire has been applied in Aydın Department of Land and Cadastre to identify the effects of 1007th article on these Land and Cadastre workers. Total field of survey consists of workers of Land and Cadastre departments in Aydın and its all districts. In this questionnaire, 101 out of 196 cadastre workers are reached. It's aimed to measure the reactions of workers against stress caused by 1007th article.In every single step of this questionnaire, effects of said article and future concern related to this article are observed. There are 35 expressions related to effects of this article such as“switching government agencies”,“renounce inheritance”,“ how Land and Cadastre workers approach to marriage”and,“ statute of limitation”. According to results of the survey, some answers to this questionnaire are found to be quite interesting. Effects of related article on workers are seen by the negative responses to the question“ Would you like to marry to a Land and Cadastre worker or would you like to marry one of your children to a Land and Cadastre worker?”It is also seen that there is concern related to the questions about switching government agencies, renounce inheritance and statute of limitation. Answers to the question about Insurance Companies reveal that this situation make workers to feel themselves either“worthless”or“forgotten”and this is an entire other point to be researched.