Hipertansiyon tanılı hastalarda tamamlayıcı tedavi kullanma sıklığının değerlendirilmesi
Assessment of completion therapy use in patients with hypertension
  1. Tez No: 509232
  2. Yazar: BÜŞRA SONKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖRSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Hipertansiyon Tanılı Hastalarda Tamamlayıcı Tedavi Kullanma Sıklığının Değerlendirilmesi Amaç: Bu çalışmanın amacı kardiyoloji kliniğine yatan HT hastalarının tamamlayıcı ve alternatif tedavi kullanma eğilimlerini değerlendirmektir. Yöntem: Bu kesitsel çalışma, 2017 yılı Haziran - Ağustos aylarında kardiyoloji kliniğine yatan HT hastalarıyla yapılan bir çalışmadır. Araştırmada örneklem seçimine gidilmeden evrenin tümüne ulaşmak hedeflenmiş ve çalışmaya katılmayı kabul eden toplam 100 (%96.2) hasta ile tamamlanmıştır. Veriler, çalışmaya katılmayı kabul eden hastalardan aydınlatılmış yazılı onam alınarak toplanmıştır. Araştırmanın yürütülmesi için gerekli olan verileri toplamak amacıyla, hastaların bazı sosyo-demografik özellikleri, hastalık tanıtıcı özellikleri ve TAT yöntemleri ile ilgili tutumlarını belirlemeye yönelik araştırmacı tarafından oluşturulan“Veri Toplama Formu”Fagestrom Nikotin bağımlılık ölçeği ve nabız, sistolik/ diyastolik kan basıncı değerleri hastaya ait dosya ve kayıtlardan kullanılmıştır. Veriler hasta odasında yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak doldurulmuştur. Kategorik veriler kikare testi, tekrarlı ölçümlerde Anova'da F testi, Mauchly's Test of Sphericity test, Greenhouse-Geisser F değeri kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
Assessment of Completion Therapy Use in Patients with Hypertension Objective: The purpose of this study is to evaluate the tendency of HT patients to use complementary and alternative therapies in the cardiology clinic. Method: This cross-sectional study is a study conducted with HT patients admitted to the cardiology clinic in June-August 2017. In the study, it was aimed to reach the whole of the universe without choosing a sample and completed with a total of 100 (96.2%) patients who agreed to participate in the study. The data were collected with written informed consent from the patients who agreed to participate in the study. The data collection form“Fagestrom Nicotine Dependency Scale”and pulse, systolic / diastolic blood pressure values were determined by the researcher to determine the attitudes of the patients to some socio-demographic characteristics, disease descriptor characteristics and TAT methods with the aim of collecting the data necessary for conducting the research. files and records. The data were filled using the face-to-face interview technique in the patient's room. Categorical chi-squared test was used, Repeated measures were Anova F test, Mauchly's Test of Sphericity test, Greenhouse-Geisser F value. Significance level was taken as p 0.05).