Halka açık ortaklıklar bakımından güveni kötüye kullanma suçu
Abuse of trust crime in terms of publicly - held corporations
  1. Tez No: 395802
  2. Yazar: HASAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN TOPCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Küreselleşme ile birlikte bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişimi, ekonominin ve ticaretin dijitalleşmesi, sermayenin artışı, mal ve hizmet üretiminin seri hale gelişi sermayenin serbest dolaşımını zorunlu hale getirmiştir. Bu gelişme ile birlikte serbest piyasa ekonomisi sistemini benimseyen ülke sayısı artmıştır. Serbest Piyasa sistemini benimseyen ekonomilerde şirketler likidite artışı sağlayabilmek amacıyla halka açılırlar. Halka açılarak şirketler, kurumsallaşırlar, tanınırlıkları ve ucuza kredi bulma imkanları artar ve dış sermaye ortaklığı alarak global pazar tecrübesi edinirler. Küçük yatırımcı ise bu sayede birikimini piyasaya sokarak hem ülke ekonomisine hem de kendi bütçesine katkı sağlar. Sermaye piyasasında halka açılan şirketler aracılığıyla yapılan işlemlerde piyasa güvenilirliğini sağlamak, şeffaf, etkin, istikrarlı, adil ve rekabetçi bir ortamda işleyişinin sağlanması ve şirketlerdeki hakim ortak dışındaki küçük yatırımcının hak ve menfaatlerini korumak için 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunun 110. maddesi ile yasaklayıcı hükümler içeren cezai düzenlemeler yapılmıştır. Sermaye Piyasası Kanunun 110. maddesinin 1. fıkrasının a bendinde güveni kötüye kullanma suçu düzenlenmiştir. Bu yasal düzenleme 5237 sayılı Türk Ceza Kanunun 155. maddesinin nitelikli halidir. Yatırımcıların maddede sayılan kuruluş, kurul ve kişilere yatırım, emanetçi, teminat ya da bir başka amaçla tevdi ve teslim edilen sermaye piyasası araçları, nakit ya da diğer kıymetleri kendisinin veya başkasının menfaatine satmak, kullanmak, rehnetmek, gizlemek veya inkâr etmek suç sayılmıştır. Bu suç ile malvarlığı değeri ile güven duygusu korunmak istenmiştir. SPK.'nın 110. maddesinin 1. fıkrasının b ve c bentlerinde örtülü kazanç aktarımı fiilleri suç olarak düzenlenmiştir. Halka açık ortaklığın hakim ortağının yönetim, denetim veya sermaye bakımından ilişkili başka diğer bir teşebbüs veya şahıs lehine, halka açık ortaklık aleyhine olarak aktif ya da pasif fiillerle haksız kazanç aktarımı suç sayılmıştır.
Özet (Çeviri)
With globalization, the development of information and communication technology, digitalisation of the economy and trade, the increase in capital, the arrival of serialized production of goods and services has made it necessary the free movement of capital. Due to this development the number of countries adopting the free market economy system have increased. In adopting the free-market economy system, companies open to the public in order to provide liquidity for growth. Opened to the public companies are institutionalized, recognition and finding cheap credit facilities increases. They also acquired experience in the global market by foreign capital partnership. Publicly held companies institutionalizes, recognition and finding cheap credit facilities increases. They also acquired experience in the global market by foreign capital partnership. Inserting the savings of small investors to the market contributes the country's economy and their own budget. In order to ensure market confidence; to maintain the functioning of transparent, efficient, stable, fair and competitive environment and to protect the rights and the interests of small investors apart from the majority shareholders, in transactions conducted by public companies in the capital market, via Article 110 in the Capital Markets Law some prohibitions are introduced. Article 110 of the Capital Markets Law, organized abuse of trust. Selling, hiding or giving pledge in favor of someone or using or denying the capital market instruments and cash or other valuables which are delivered by investors to any person, institution and organisation listed in Article is accepted as crime according to the law. Transferring hidden income is also defined as crime in the Act. In publicly held companies, transferring unlawful profit actively or pasively to the related enterprizes or people by the dominant partner is prohibited.