Kurumsal itibar yönetimi: Türkiye'de bir kurum üzerine inceleme
Corporate reputation management: Study on a corporation in Turkey
  1. Tez No: 395803
  2. Yazar: HAYRİ CENGİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYGEN OKSAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Rekabet ortamının gün geçtikçe zorlaştığı ve müşterilerin seçme şansının çok fazla olduğu bilişim çağında, kurumların rakiplerinden farklılaşmasını ve rakiplerine karşı avantaj elde etmesini sağlayan temel değer itibardır. Kurumlara tercih edilen olmaları konusunda farklı avantajlar ve faydalar sağlayan itibarın yönetilmesi ve geliştirilmesi zor bir süreç gerektirirken küçük hatalarla kaybedilmesi kolay olabilmektedir. İtibarı yüksek kurumlar toplum tarafından güvenilir, kaliteli ürün ve hizmet sunan kurum olarak algılanarak tüketicilerin kendilerini tercih etme şansını arttırmaktadır. İtibar yönetimi kurumun etkileşimde olduğu tüm bireyler ve çevreyle ilgili olduğu için süreci uzun zaman alan planlı yaklaşımlar gerektirmektedir. Kurumun sahip olduğu itibar sürekli analiz edilerek gelecekte yaşanabilecek risklere karşı önlem alınmalıdır. Bu çalışmada itibar ve kurumsal itibar yönetimi bileşenleriyle beraber literatürde araştırılmış ve bakır tel sektöründe faaliyet gösteren, Denizli ilinde kurulmuş, sektörünün lideri bir Anadolu firmasının itibar yönetimi doğrultusunda izlediği strateji ve yaklaşımları incelenmiştir. Yapılan araştırma sonucunda kurumun etkin bir itibar yönetim anlayışına sahip olmasıyla birlikte sektöründe lider, olumlu imaj sahibi ve güvenilir olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the world of information technologies the competition gets tougher and the clients have a wide range to choose from. In such an environment reputation is the main factor that makes the organizations differ and gain advantage from their competitives. It is a hard process to manage and develop the reputation whereas very easy to lose it. The organizations with high reputation are perceived as producing qualified products/services as well as dependable organizations which raise the chance of clients preferring them. The process of reputation management takes a very long time and serious strategic approaches since it involves every person and environment that the organization is in touch with. The reputation should be analyzed constantly in order to take necessary precautions. In this study the reputation and reputation management literature is reviewed along with the strategies and approaches of an Anatolian organization which is a leading firm in copper wire sector located in Denizli. As a result it is seen that the organization has an effective understanding of reputation management, a positive image and is seen as a dependable leader in its' sector.