İntrakranial anevrizmaların duvar kalsifikasyonlarının gösterilmesinde flat-panel detektör bt anjiografi
  1. Tez No: 395817
  2. Yazar: ELDENİZ HÜSEYNOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KIZILKILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Anevrizma tedavi seçeneklerini etkileyen parametrelerden olan anevrizma duvar kalsifikasyonlarının hastanın yaşı,cinsi ve anevrizmanın boyutu ile ilişkisi belirlemek.Ayrıca anevrizma duvar kalsifikasyonlarının gösterilebilmesinde uzaysal çözünürlüğü yüksek olan Flat-panel BT anjiografi ile daha optimal değerlendrilebilirliyini belirlemek. Gereç ve Yöntem: Bu calisma ocak 2010 ve kasim 2013 tarihleri arasinda Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Radyodiagnostik Anabilim Dalında, Nöroradioloji bilim dalı anjiografi ünitesinde rüptüre olmamış anevrizma tanısı ile endovasküller tedavi edilmiş ya da tedavi planlanan hastalra yapılan Flat-panel ct anjiografi işlemlerinin retrospektif olarak taranması sonucunda gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu değişik lokalizasyonlarda yer alan kanamamış toplam 97 hasta ve 101 anevrizma olşturmaktadır. Demografik verilerden yaş ve cinsiyyet, anevrizma verilerinden ise anevrizma lokalizasyonu, boyutu ve kalsifikasyonun olup olmadığı ve kalsifikasyonların anevrizma duvarında dağılılmı incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların 26'ı (%26.2) erkek, 75'i (%75.7) kadındır. Erkek hastalardan 8'inde (%2.08), kadınların ise 13'nde (%9.75) anevrizma cidarında kalsifikasyonu görülmüştür. Independent Samples Test ve Chi square testi kullanılarak yapılan statistiksel değerlendirlmede anevrizma duvar kalsifikasyonlarının varlığı hastaların cinsiyeti ile ilişkili bulunmamıştır.(p>0.005). Hastaların yaş aralığı en genci 14, en yaşlısı 77'dir. Ortalama yaş oranı 51.39'dur. En fazla anevrizma sayısı 50-60 yaşlarda görülmektedir. Statistiksel değerlendirmede anevrizma duvar kalsifikasyonlarının hasta yaşı ıle ilişkisi anlamlı bulunmamıştır.(p>0.005) Anevrizmaların 80'i anterior sirkülasyonda, 21'i posterior sirkülasyonda izlenmiştir. Anevrizma lokalizasyonları cidar kalsifikasyonları ile anlamlı ilişkisi bulunmamıştır.(p>0.005).
Özet (Çeviri)
Purpose:Purpose of this study isto show relation between aneurysm wall calcification, a factor affects aneurysm treatment options, to patient age gender and aneurysm size and also to determine if demonstration of the aneurysm wall calcification is better evaluated with high spatial resulution flat-panel Ct angiography Materials and methods: This study planned as retrospectively scanning of Flat-panel ct anjiography images of patients that applied to Cerrahpaşa Medical Faculty Radiodiagnostics department angioraphy unit between january 2010 and november 2013 consecutively for either unruptured intraceranial aneurysm diagnosis or planned endovascular treatment . The study group consits of 101 aneurysm of 97 parients. Demographic data scanned include age and gender and data pertaining to aneurysm included aneurysm localization size and whether the aneurysm contain any calcification and if so distrubution of calcification Findings: 26 male and 75 female patients enrolled in this study.aneurysm wall calcification was seen in 8 of male and 13 of female patients. Statistical analysis done through Independent Samples Test and Chi square test didnt show ant relation between gender and aneurysm wall calcification. Patient age range was between 14 to 77 and average age was 51.39. Maximum number of anuerysm was seen between ages of 50 to 60 : statistical analysis didnt show any relation between patient age and aneurysm wall calcificaiton. 80 of the total aneurysms were seen in annterior circulation and other 21 were seen on posterior circulation. Statistical analysis disnt Show any relation beetween aneurysm localization and aneurysm wall calcificaiton. From the parameters studied only relation between anurysm size and wall caldification were significant statistically. Conclusion: Aneurysm wall calcification is closely related to aneurysm size and it is one of the factors that affects treatment options .Aneurysm calcification may cause surgical difficulties.For optimal assesment of the wall calcification flat-panel ct angiography is appropiate choise because it has high spatial resulution