Denizli, Antalya ve Isparta havalisindeki Haçlı faaliyetleri
Crusader activities in Denizli, Antalya and Isparta
- Tez No: 395838
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tezin amacı, genel itibariyle Denizli, Antalya ve Isparta bölgelerinde gerçekleşen Haçlı Seferleri döneminin tarihini daha yakından incelemek, söz konusu bölgelerde yaşanan olayları etüt etmek ve Haçlıların bölgede izledikleri güzergâhları tespit etmektir. Buna göre, öncelikle Denizli ve Antalya bölgelerinden geçtikleri bilinen İkinci Haçlı Seferi (1147-1148) ordularının faaliyetleri incelenmiş ardından da Denizli ve Isparta havalisinden geçiş yapan Üçüncü Haçlı Seferi (1189-1191) ordusunun faaliyetleri incelenmiştir. Çalışmada ilk olarak kronolojik sıraya uygun düşmesi açısından İkinci Haçlı Seferi konu edinilmiştir. Bu safhada da öncelikle seferin nedenleri üzerinde kısaca durularak, seferin hazırlık safhası ve sefer öncesi Anadolu'nun siyasi durumu hakkında bilgi verilmiştir. Ardından Anadolu'daki ilk Haçlı faaliyetlerine değinilerek Denizli ve Antalya havalisindeki Haçlı faaliyetleri ayrıntılı bir şekilde verilmeye çalışılmıştır. Daha sonraki bölümde ise genel anlamda Üçüncü Haçlı Seferi konu edinilmiştir. Bu safhada da yine öncelikle seferin nedenleri üzerinde kısaca durularak sefere katılmayı kabul eden kralların yaptıkları hazırlıklar, sefer öncesi Anadolu'nun siyasi durumu ve özellikle Anadolu topraklarından geçiş yapmaya çalışan Alman Kralı Frederick Barbarossa'nın faaliyetleri anlatılmıştır. Dolayısıyla Denizli ve Isparta havalisinden ordusu ile birlikte geçiş yaptığı bilinen Frederick Barbarossa'nın faaliyetleri bu bölümde ele alınmıştır. Sonuç olarak Haçlı kaynaklarında yer alan ifadelere göre Denizli, Antalya ve Isparta havalisinde yaşanılanlar gözler önüne serilmeye çalışılmış ve çağdaş kaynakların bir bölümünde detaylandırılmadan anlatılan söz konusu bölgelerdeki gelişmeler detaylandırılarak bölgedeki Haçlı dönemi tarihi bir çalışma altında bir araya getirilmiştir. Anahtar Kelimeler İkinci Haçlı Seferi, Üçüncü Haçlı Seferi, VII. Louis, Denizli, Antalya, Isparta, Frederick Barbarossa, Pisidia.
Özet (Çeviri)
Aim of this thesis is to examine the history of The Crusades period which happens in Denizli, Antalya, and Isparta regions in general, and to study the incidents which happened in those regions and to determine the routes that they followed in those regions. Accordingly, first of all the movements of the Second Crusade which is known to have passed through Denizli and Antalya regions have been examined, and then the Third Crusade movements have been investigated, which is known to have passed through Denizli and Isparta regions. In this study, first of all, the Second Crusade has been discussed considering chronological order. Firstly emphasizing on reasons of the expedition briefly, it has been informed about political situation of Anatolia before the expedition and preparation phase of the expedition. And then, activities of The Crusades in Denizli and Antalya regions have been submitted in detail by mentioning the first activities of The Crusades in Anatolia. In the next chapter, the Third Crusade has been discussed in general. In this chapter, firstly emphasizing on the reasons of the expedition briefly, it has been described the preparations of the kings who accepted to join the expedition, the political situation of Anatolia before the expedition and especially the actions of German king Frederick Barbarossa who tried to pass through Anatolian lands. Thus, in this chapter it has been discussed the actions of Frederick Barbarossa who is known to have passed through Denizli and Isparta region with his army. As a result, according to sources of the Crusaders, what happens in Denizli, Antalya and Isparta region has been studied and The Crusaders history of this region has been gathered in one work by detailing the developments of these regions which are written in some of contemporary sources without details. Key words Second Crusades, Third Crusades, VII. Louis, Denizli, Antalya, Isparta, Frederick Barbarossa, Pisidia