Sütçüler ağzı (İnceleme-metin-sözlük)
Sütçüler dialect (Analysis-text-dictionary)
- Tez No: 585632
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 382
Özet
Bu çalışma; Sütçüler yöresinin ağız özellikleri ile ses ve şekil bilgisi özelliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Söz konusu çalışma; Giriş, Ses Bilgisi, Şekil Bilgisi, Sonuç, Metinler ve Sözlük bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde; Sütçüler'in tarihi, coğrafi özellikleri; ekonomik, tarımsal faaliyetleri ve gelenekleri görenekleri ortaya konularak yörenin tanıtılması amaçlanmıştır. Ses ve şekil bilgisinde; Sütçüler ilçesinin ağız özellikleri Türkiye Türkçesinden farklı yönleri ile belirtilmiştir. Farkı olan yönler yörenin ağız haritasındaki yerleri ile belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca bu yöre çevresindeki Antalya, Afyon, Burdur, Denizli, Uşak gibi komşu illerde ve Isparta'nın diğer ilçelerinde yapılan ağız çalışmaları ile karşılaştırmalar yapılmıştır. Bununla birlikte Sütçüler ağzının diğer yörelerle benzerlik veya farklılık gösteren yönleri belirtilmeye çalışılmıştır. Sonuç bölümünde Sütçüler yöresinin ağız bölgeleri tespit edilmiştir. Karakteristik özellikler belirtilmeye çalışılmıştır. Metin kısmında ses kayıt cihazıyla yapılan derlemelerdeki kişilerin konuşmaları, konularına göre ayrılarak belirtilmiştir. Sözlük bölümünde ise kelimelerin anlamları verilmiştir. Aynı kelimelerdeki ses farklılıkları karşılaştırılarak belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the oral and morphological features of Sütçüler region. The study consists of Introduction, Phonetics, Morphology, Conclusion, Texts and Glossary. In the introduction, the history and geographical characteristics of Sütçüler; economic, agricultural activities and traditions of the region is aimed to introduce traditions. In Phonetics and Morphology section, Sütçüler dialect of Turkey from the Turkish district features were indicated by different aspects. Differences are tried to be determined by their location on the mouth map of the region. In addition, comparisons were made with the mouth studies performed in neighboring provinces such as Antalya, Afyon, Burdur, Denizli, Uşak and other districts of Isparta. However, the aspects of Sütçüler dialect which are similar or different from other regions have been tried to be indicated. In the conclusion section, the mouth regions of Sütçüler region were determined. Characteristic features were tried to be specified. In the text section, the speeches of the people in the compilations made with voice recorder are separated according to their subjects. In the dictionary section, the meanings of the words are given. The differences in sound in the same words are indicated by comparison.