Antiocheia, Sagalassos ve Kremna'da bulunmuş heykellerin bağlamı
The context of sculptures found i̇n Anti̇ochei̇a, Sagalassos and Cremna
- Tez No: 395849
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRET ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2014
- Dil: Almanca
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bu çalışmada Pisidia Bölgesi'nde Antiocheia, Sagalassos ve Kremna kentlerinde ortaya çıkarılmış ve yayınlanmış heykel ya da heykel gruplarının bağlamı ele alınmıştır. Çalışma belirli bir dönem aralığını kapsamamaktadır. Plastik eserlerin bulunduğu yer, heykelin neyi ya da kimi tasvir ettiği, mimari yapı içerisindeki konumu, dönemi, kim tarafından ne amaçla yaptırıldıkları ve işlevi ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Bazı Pisidia kentlerinde bulunan imparatorluk ailesine ait eserlerin de Anadolu'da Roma hâkimiyeti ve imparatorluk kültü ile bağlantısı da araştırmada dikkate alınan diğer bir konudur. Çalışmada şimdiye dek yapılan ayrı ayrı araştırmalar bir araya getirilerek söz konusu kentlerdeki plastik eserler ilk kez bir arada tanıtılarak bulundukları kentlerdeki bağlamıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work statues and groups of statues from the Pisidian cities, Antioch, Sagalassos and Cremna that were found and published are looked at in their context. This work is not limitedto a specific period of antiquity. The site of the sculptural figures, who or what they are, their location on a building, by whom they were donated and for what purpose, is discussed indetail here. Which was the impact of statues of the imperial family on Roman rule in Anatoliaand the imperial cult is also taken into consideration. Until now those statues that were foundin various cities were only treated separately. For the first time they will be joined togetherand put into their context in each city and evaluated.