Caveat emptor: The intellectual consequences of undocumented excavation, with special reference to roman period archaeological material from Turkey
Dökümü yapılmamış kazıların entellektüel sonuçları: Türkiye'deki arkeolojik bulgulara özel atıfla
- Tez No: 94943
- Danışmanlar: DR. JEAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Bu çalışma, belgelemesi tam olarak yapılamayan bir kazının bilimsel bir arkeolojik araştırmayı nasıl etkilediğini inceler. Anadolu'daki Roma dönemine ait olan kalıntılar sistemli bir şekilde araştırı İm am anın kurbanıdırlar. Aslında bu sorun hem geniş boyutludur hem de diğer yandan eski eserlere gösterilen günümüzdeki saygıyı da yansıtır. Sistemli olarak yapılmayan ve belgelemesi düzgün olmayan kazıların bir dizi olumsuz etkileri söz konusudur. Bu tür kazılarda topografya değişmekte, stratigrafi bozulmakta ve bütün bunların sonucunda da eski eserin ait olduğu buluntu durumu geri dönülmemecesine kaybolmaktadır. Bu çalışmada sistemli bir belgelemeye dayanmayan kazıların ve eserlerin yarattığı problemler üç farklı örnek göz önüne alınarak değerlendirilmiştir. İlk bölümde Perge ve Boubon'dan geldiği bilinen heykeller incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünü konu olan eserler ise Anadolu'daki bir dizi merkezden geldiği söylenen ve üçüncü yüzyıla ait olan sikke defineleridir. Üçüncü ve son bölümde ise Zeugma ve Antiokhia'dan gelen mozaikler irdelenmiştir. Bu üç farklı boyuttaki malzemeler üzerinde yürütülen çalışma bizlere bir kez daha belgelemesi düzgün olmayan kazıların arkeolojik araştırmalar için ne denli karmaşık problemler yaratabildiklerini kanıtlamaktadır. Arkeolojik açıdan buluntu durumunun kaybı, ileride bilimadamının söz konusu eserin gerçekliğini bile sorgulayamamasına neden olabilmektedir. Bir eserin belli bir merkezin ürünü ya da buluntusu olarak değerlendirilmesi, araştırmacının söz konusu eserin nerede bulunmuş olabileceği beklentisine dayanır. Sonuçta, buluntu yeri belli olmayan eserler, arkeologun sahip olduğu verileri de şühesiz bozmaktadır. Bu durum zaman mgeçtikçe söz konusu eserlerin geçmişte taşıdıkları rolün ve anlamın ne olduğu konusunda gerçekte hiç de sağlam olmayan temeller üzerinde duran bir takım inançların veya dogmaların yerleşmesine sebeb olur. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Caveat emptor: The intellectual consequences of undocumented excavation, with special reference to Roman period archaeological material from Turkey. Shannon M. Haley Master, Department of Archaeology and History of Art Supervisor: Dr. Jean Öztürk June 2000 This paper explores how undocumented excavation affects archaeological research. Roman period remains in Anatolia are often victim to undocumented excavation. The problem is extensive and reflects the modern esteem for classical antiquities. Undocumented excavation has many negative effects. It changes site topography and stratigraphy and results in the loss of an artefact's archaeological context. The problems presented by undocumented excavation are explored in three different case studies. The first chapter studies sculptures attributed to the sites of Perge and Boubon. The second chapter focuses on third century coin hoards attributed to a variety of sites in Anatolia. The third chapter discusses the mosaics of Zeugma and Antioch. The study of these different bodies of evidence demonstrated that undocumented excavation presents very complex problems for archaeological research. The loss of archaeological context means there is no way for a scholar to verify an artefact's authenticity. The attribution of an artefact to a specific site may be based on a scholar's expectation of where such an artefact should be found. In this way, unprovenanced material corrupts the data available to the archaeologist. Over time, this results in the acceptance of beliefs about the role of these artefacts in the past, even though these beliefs rest on data that is far from secure.