Bir filozof olarak Cicero 'De finibus bonorum et malorum' üzerine bir inceleme
Cicero: As a philosopher a study on the 'De finibus bonorum et malorum'
  1. Tez No: 94675
  2. Yazar: SABRİYE AKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FİLİZ ÖKTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Felsefe, Ancient Linguistics and Cultures, Philosophy
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Akoğlu, Sabriye, Bir Filozof Olarak Cicero:“De finibus bonorum et malorum”Üzerine Bir İnceleme, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Filiz Öktem, IV-158 s. Bugün Cicero öncelikle bir orator olarak değerlendirilir, filozofluğu ise bir hayli geride görülür. Ancak, Cicero'nun tüm yaşamının başlıca iki dönemde, 55 ve 51 yılları arasında ve 45 ve 44 yıllarında yazmış olduğu felsefe yapıtları için bir hazırlık süreci olduğu görüşü de geçerlidir. Bu çalışmada Cicero'nun felsefi görüşü ve felsefe yapıtları incelenmiş ve 45 yılında yazmış olduğu“De finibus bonorum et malorum”, üzerinde durularak incelenmiş ve kapsamlı bir özet olarak Türkçeye çevrilmiştir. Çalışmada günün felsefe öğretileri, Akademia, Peripatetik, Stoa ve Epikuros felsefe sistemleri, ilkeleri açıklanarak verilmiş, Cicero'nun bu öğretilerin temel ilkeleri üzerindeki görüşleri ve bu ilkelerin kendi felsefesi içindeki yerleri belirtilmiş ve felsefesinin ana öğeleri vurgulanmıştır. Ayrıca Cicero'nun felsefeye yönelmesindeki aşamalar, felsefi kültürü ve felsefe yapıtları, bölümler boyunca verilmiştir. Ahlak felsefesi üzerine bilimsel bir inceleme niteliğinde olan“De finibus bonorum et malorum”da Cicero, döneminin önde gelen ahlak öğretilerini, Epikuros, Stoa, Akademia ve Peripatetik öğretilerini yorumlayarak açıklar ve tartışır. Beş kitaptan oluşan“De finibus bonorum et malorum”Cicero'nun bir program çerçevesinde yayınlamayı planladığı felsefe yapıtlarının bir basamağı olarak ortaya çıkar. I. Kitapta ahlaksal değerlerde“en yüce iyi”olarak hazzı alan Epikuros öğretisi açıklanır. II. Kitapta Cicero bu görüşü eleştirir. III. Kitap Stoa'nın“en yüce iyi”ye bakışını verir. Stoalılar için yaşamın amacı doğaya uygun yaşamak, erdem, özellikle akıl ve bilgeliktir. IV. Kitapta Cicero Stoa'nın, doğanın insana bağışladığı iyilikleri hesaba katmayan“en yüce iyi”sini eleştirir. Cicero'ya göre yaşamın amacı, kişinin kendini her şeyi ile, erdemi, aklı, bedeni ile ve ailesi, dostları, ülkesi ve tüm insanlığı kucaklayacak şekilde mükemmele ulaştırması, bunu amaçlaması ve bunun için çaba göstermesidir. V. Kitapta Eski Akademia öğretisi açıklanır ve Antiokhos'un görüşü tartışılır. Antiokhos'a göre kişinin mutluluğu için erdem, tek başına yeterlidir. Cicero“De finibus bonorum et malorum”da ahlak felsefesinin insan davranışlarının yönlendirilmesinde geçerli tüm öğretilerini teorik düzeyde irdeler. Bir sonraki yapıtı“Tusculanae disputationes”te ise bu öğretilerin yaşamdaki uygulamalarını tartışacaktır. 156
Özet (Çeviri)
Akoğlu, Sabriye, Cicero: As a Philosopher, A Study on the“De finibus bonorum et malorum”, MA Thesis, Adviser: Prof. Dr. Filiz Öktem, IV-158 pp. Cicero today is considered as an orator first and a philosopher rather distantly second, but also the view that his whole life was a preparation for the philosophical works which he wrote mainly in two periods, between 55 and 51 and in 45 and 44 is widely accepted. In this study the philosophical preferences and affliations of Cicero are examined with special reference to his work on ethics“De finibus bonorum et malorum”. In this respect, philosophy of contemporary Hellenistic schools, namely Academic, Peripatetic, Stoic and Epicurean philosophical systems and their doctrines are explained. Cicero's point of view as regards the fundamental principles of these systems and their place in his philosophy are designated. In the study Cicero's philosophical background, phases of his philosophic tendency and his philosophical works are given throughout the sections. Lastly, the five books work of Cicero,“De finibus bonorum et malorum”in which he cross-examined the doctrines on ethics of the four major schools of philosophy, is thorougly examined and translated in Turkish as a comprehensive summary. This work takes place as a step in the main group of his philosophical works written in 45 and 44. Book 1 presents the Epicurean view that the“chief good”is pleasure. Cicero demolishes the view in Book 2. Book 3 gives the Stoic view of the end as living in accordance with nature, i.e. with virtue and wisdom. In Book 4 Cicero criticizes the Stoics for not taking sufficiently into account man's lower faculties those bestowed him by nature. For Cicero the aim of man's living is, by realizing of his nature and virtues of his mind and his body and by embracing his family, friends, his fellow citizens and the whole human race to develop the whole self to its full perfection. In Book 5 the doctrine of the Old Academia is disclosed and Antiochean view that the virtue alone is enough to give man happiness is discussed. In“De finibus bonorum et malorum”Cicero discusses the theoretical side of ethics and gives clearly the broad principles on which human conduct should rest. In his next work“Tusculanae disputationes”he would look after the practical applications of these doctrines. 157