Mevlana ve Sartre'da varlık ve oluş
Being and becoming in Mevlana and Srtre
  1. Tez No: 395857
  2. Yazar: MERİÇ PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL YAKIT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı; felsefi çalışmalara bir yenisini ekleyebilmek ve felsefe tarihinde çığır açmış iki isim olan Mevlana ve Sartre'ın fikirlerini karşılaştırmalı olarak sunmaktır. Bu anlamda bu iki önemli ismin felsefeleri varlık ve oluş ile ilişkili görüşleri bağlamında ele alınmıştır. Hem Mevlana ve Sartre hem de varlık ve oluş kavramları, çalışmanın omurgası niteliğinde olmakla birlikte; öncelikle varlık ve oluş kavramları üzerinden hareket edilmiş, akabinde filozoflara hayatları ve felsefeleri çerçevesinde değinilerek, onların bu kavramlarla ilgili fikirlerine geçilmiştir. Düşünürlerin de kavramların da oldukça net ve açık bir şekilde değerlendirilmesine özen gösterilmiştir. Bu anlamda elden geldiğince kapsamlı bir tutulan çalışmanın birincil amacı, felsefe alanında çalışmalar yapanlara yararlı olabilmek olduğu kadar, felsefeye belirli bir mesafede duranların da ilgisini çekebilmektir. Varlık ve oluş kavramları felsefenin başlıca disiplinlerinden olan varlık felsefesi (ontoloji) kapsamında, bu disiplinin argümanları ve dili esas alınarak değerlendirilmiştir. Kavramların hem Batı hem de Doğu literatüründeki yerleri dikkate alınmıştır. Çünkü çalışmanın konusu olan isimlerin, Mevlana'nın ve Sartre'ın ait oldukları düşünsel kültürler ve yaşadıkları çağlar bunu kaçınılmaz olarak zorunlu kılmaktadır. Bu çalışma, iki düşünürü kıyaslama çalışmasından öte, karşılaştırmalı bir bakış açısı yerleştirebilme kaygısı gütmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to add a new one to the studies about philosophy and to present in a comparative way the ideas of the philosophers Mevlana and Sartre who made great contributions to the history of philosophy. The philosophy of these two philosophers are discussed by means of their opinions related with being and becoming. Both Mevlana and Sartre and the terms being and becoming are the basis of the study. First, the terms being and becoming are discussed and then the lives and the philosophies of the philosophers are mentioned and their ideas related with these terms are argued. The evaluation of the philosophers and the terms are made in a clear way. In this respect the main purpose of this extensive study is to be useful for those who study on the field of philosophy and at the same time to arouse the interest of those who stand to the philosophy from a particular distance. The terms being and becoming are evaluated by means of the main disciplines of being philosophy (onthology) and with its arguments and language. The places of the terms both in the East and West Literatures are considered. Since the intellectual culture of Mevlana and Sartre and the ages they lived in make it inevitably compulsory. This study concerns about putting a comprehensive point of view of these two philosophers rather than their comparison.