Mevlana ve mevlevilikle ilgili eski harfli Türkçe eserler ve müellifleri
- Tez No: 54329
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ADNAN KARAİSMAİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Bu çalışma. Mevlânâ ve Mevlevilik, ile ilgili eski harfli Türkçe eserleri ve müelliflerini muhtevidir. Üç ana bölümden meydana gelen bu çalışmanın birinci bölümünde Mekâna ve Mevlevîlik ile ilgili eserlerin muhtevaları konulara ve tarihî kronolojik sıraya göre değerlendirilmiştir. İkinci bölüm. Mekâna ve Mevlevilik ile ilgili eserler ve müellifleri hakkındadır. Bu bölümde Mevlânâ, Mevlevîlik. Mevlevîler ve Mevlânâ'nın kitapları ile ilgili telif ve neşredilen eserler ve müellifleri hakkında bilgi verilmiştir. Eserler konulara ve tarihî kronolojik sıraya göre ayrılarak eserlerin telif tarihleri, yazılış amaçlan, yazma halde olan eserlerin fizikî durumları, değerlendirmede esas alınan nüshanın tavsifi ve tespit edilebilen diğer nüshaları verilmiştir. Matbu eserler ise basım yeri ve tarihi, cilt ve sayfa sayılan itibarıyla belirtilmiştir. Ayrıca eserlerin müelliflerinin de tespit edilebilen loşa hal tercümeleri yazılmıştır. Üçüncü bölümde ise. Mevlânâ ve Mevlevîlik ile ilgili olarak eser veren çevreler belirlenmiş ve bu çevreler. Mevlevi şahsiyetler, devlet adamları. şairler ve diğer çevreler başlıkları altında kronolojik olarak sıralanmıştır. 164
Özet (Çeviri)
SUMMARY "Hie aim of this study was to determine the Ottoman Turkish works about Mawlana and Maviaism that were written in Arabic alphabet. This study was consisted of the three main parts. In first part, the works about Mawlana and Mawiaism were examined in order of subjects ard chronological manner. The secand part of study was consisted of the works about Mariana and his philosophy and the investigators of these works. This pail was also included knowledges about Mariana. MaUaism. Malawi Dervishes, the books of Mavnana and the outhors who had written about hirn. The books were divided in order of subjects arm chronologic order and eKemined. The dates of compile and the aims of works were also pointed out. Further acknowledgements were given about phiysical attitudes of manuscripts, amulet descriptions and other amulets that were faund. Printing dates and number of pages of printed books were given. And also biographgies of outhors were written. In the third and last part, social groups that were studied on Mawlana and Mawlawism were determined. The outhars were divided into groups which were entitled as Mawiawi individuals, statesman, poets and others in a chronology maimer. 155