Gagavuz Destanlarına göre Gagavuz Türkçesinde ekler
The appendix structure of Gagavuz Turkish according to Gagavuz Destanları
- Tez No: 395856
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Gagavuz Türkçesinin ek yapısını inceleyeceğimiz bu çalışmada metin olarak“Türk Dünyası Destanlarının Tespiti, Türkiye Türkçesine Aktarılması ve Yayımlanması”projesi kapsamında Nevzat Özkan tarafından hazırlanan Gagavuz Destanları adlı eser temel alınmıştır. Bu çalışmada klasik tasnifleme methodu kullanılacaktır. Bu bağlamda metinlerde kullanılmış her ek fişlenerek morfolojik ve fonolojik açından değerlendirilecektir. Eklerin ses yapısı ve bazı durumlarda meydana gelen ses olayları dikkate alınarak ve varsa ses değişiklikleri tespit edilerek bunların sebepleri belirtilecektir. Her ekin işlev veya işlevleri kullanıldığı cümle bağlamında değerlendirilip incelenecektir. Eklerle ilgili her tespit, metinlerden örneklerle desteklenecek ve metinlerde tespit edilen eklerin dizini de ayrıca bu çalışmada yer alacaktır.
Özet (Çeviri)
Gagavuz Destanları compiled by Nevzat Özkan, on the project of“Türk Dünyası Destanlarının Tespiti, Türkiye Türkçesine Aktarılması ve Yayımlanması”has become a basement for this study that focuses on appendix structure of Gagauz Turkish. The classical classification method will be used at this work. Regarding with that every appendix quoted from texts will be card indexed and will be evaluated morphologically and phonologically. Phonetic structure of appendices and the phonetic facts that sometimes occur will be determined. If any phonetic changes find on those appendices the reasons the changes will be determined. The functions of appendices will also be held in respect of the sentences that are used in. Evey foundation regarding with appendices will be supported by samples from texts. The index of the appendices will also be provided.