Vergi uyuşmazlıklarının idari çözüm yolları ve uzlaşma kurumunun değerlendirilmesi
Administrative solutions of tax disputes and evaluation of compromise method
  1. Tez No: 395876
  2. Yazar: SELDA SOYÖZ CİMBAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ARMAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Geçmişten günümüze vergiler kamu ihtiyaçlarının finansmanında en önemli gelir kaynağı olmaktadır. Bundan dolayı vergi mükellefi ile vergi idaresinin vergi yasalarının uygulanması ile ilgili olarak görüş ayrılığına düşmeleri sonucu vergi uyuşmazlıkları ortaya çıkmaktadır. Türkiye'de vergi uyuşmazlıklarının çözümü için idari ve yargısal çözüm yolu olmak üzere iki farklı yol bulunmaktadır. Çalışmamızda, vergi uyuşmazlıklarının idari çözüm yolları ayrıntılı bir şekilde incelenerek, idari çözüm yolları içinde en çok tercih edilen uzlaşma kurumunun avantaj ve dezavantajları belirtilmiş ve sayısal verilerde kullanılmak suretiyle vergi sistemimizde bulunmasının gerekliliği tartışılmıştır. Bu kapsamda çalışmanın ilk iki bölümünde vergiye ilişkin temel kavramlar, vergi uyuşmazlığı kavramı, ne şekilde doğduğu ve uyuşmazlığın idari ve yargısal yolla çözümlenmesi sürecinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, uzlaşma kurumunun Türkiye'deki yapısı incelenmiş, son bölümde ise uzlaşmanın farklı ülkelerdeki uygulamaları, uygulama sonuçları, faydaları, uzlaşmaya yönelik eleştiriler, sayısal veriler ve uygulamaya yönelik aksaklıklar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Taxes, from past to present, are the most important financial source to meet public needs. Thus, tax disputes are arised because of disagreement between revenue administration and taxpayers about implementation of tax laws. There are administrative and judicial solutions that overcoming with tax conflicts in Turkey. In this study, administrative solution of tax conflicts are analysed with all details. The advantages and disadvantages of compromise way which is prefered among administrative solutions is indicated. Additionally, existance necessity of this way in our tax system by using in numeric data is discussed. Within this framework, especially in first two section, it is mentioned about fundamental tax concept, tax dispute concept, how it is arised and analysis process of disputes by administrative and judicial ways. In the third section, structure of compromise way in Turkey is analysed. Finally in the last section, it is dwelled on compromise way of the other countries' practice and its results, benefits and critics; numeric data and practice failure.