Öğrencilerin yaz Kur'an kurslarından memnuniyet düzeyleri ve beklentileri üzerine bir araştırma: Sincan örneği
A research on pleasure levels and the opinionsn of the summer Qur'an courses' students: Sincan example
- Tez No: 395878
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN BUYRUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kur'an ayetlerinin Cebrail (as) vasıtası ile Hz Muhammed'e vahyedilmeye başlamasından itibaren Kur'an-ı Kerim'i yazma, okuma ve anlamaya yönelik faaliyetlere tarihi süreç içerisinde imkanlar doğrultusunda her dönemde yer verilmiştir. Kur'an-ı Kerim'in İslam dininin kutsal kitabı olması ve dini doğru anlama ve öğrenme noktasında başvurulacak birinci kaynak olarak kabul edilmesi, yapılan bu çalışmaların önemli bir gerekçesi olarak kabul görmüştür. Bu anlamda Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, yurdun en ücra köşeleri de dahil olmak üzere tüm ülkede, okulların tatil olduğu yaz döneminde Yaz Kur'an Kursları açılmaktadır. İsteyen her vatandaşa, bu kurslar vasıtasıyla Kur'an-ı Kerim'i usulüne uygun bir şekilde okuma ve dini bilgiler edinme fırsatı sunulmaktadır. Bu anlamda Yaz Kur'an Kursları dinin doğru bir şekilde öğrenilmesine imkan tanıyan önemli bir eğitim-öğretim kurumu olarak kabul edilmektedir. Özellikle çocukların ve son dönemde yapılan değişiklikler ile farklı yaş guruplarından isteyen her kişinin din eğitimi alabildiği bu kurumların, kişilerin dini en doğru şekilde öğrenmelerine hizmet edecek, eğitimde istenilen hedeflere ulaşmayı mümkün kılacak standartlara sahip olması gerektiği bir gerçektir. Bunun sağlanabilmesi için Yaz Kur`an Kurslarına katılan ve eğitim ve öğretim faaliyetlerinde her zaman en önemli unsur olarak kabul edilen öğrencilerin Yaz Kur an Kursları ile ilgili beklenti ve görüşlerinin bilinmesi, ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda varsa eksiklerin tamamlanmaya çalışılması, gerektiğinde yeni adımlar atılarak bir takım değişikliklere yer verilmesi noktasında son derece etkin bir role sahiptir. Bu sebeple bu çalışmada Yaz Kur'an Kursu öğrencilerinin bu kurslar ile ilgili görüş ve beklentileri tespit edilmeye ve değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It has given place to activities which for writing, reading and understanding of Quran within the facilities in each term in the historical process from the beginning of revelation of Quran verses to Prophet Muhammad through Gabriel. Because of Quran is the holy book of Islam and regarded as first source of reference about understanding and learning religion are accepted as an important reason of this study. In this sense, Summer Quran Courses are opened by during the summer school holidays by Presidency of Religious Affairs in all over the country. Any citizen who wants to the opportunity to read Quran in accordance with the procedures and to acquire religious knowledge are provided through these courses. Therefore, Summer Quran Courses are accepted as important educational institutions which allow learning religion properly. Not only children but also with the recent amendment each people of different age groups can take religious education at these schools. These schools should have standards serving to learn religion properly for people and making possible to reach the desired goals at education. In order to ensure these standards, knowing the expectations and opinions of students who attend Summer Quran Courses and accepted as the most important element in educational activities and trying to complete the inadequacy if there exist in accordance with emergent results and giving place to certain changes by taking new steps when needed are required. For these reasons in this study, opinions and expectations of students of Summer Quran Courses about these courses have been determined and evaluated.