Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde yapılan mûsikî çalışmaları
Studies on music performed within the structure of Presidency of Religious Affairs
  1. Tez No: 395883
  2. Yazar: TACETDİN BIYIK
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ERDOĞAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Müzik, Public Administration, Music
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın toplumu din konusunda aydınlatmanın yanında, ülkenin birlik, beraberlik, sosyal barış ve huzuruna katkı sağlama gibi hayatî önem arz eden bir görevi daha vardır. Başkanlığın, aslında bir eğitim kurumu olmamasıyla beraber, hizmet içi eğitim kurslarıyla, yaygın ve örgün eğitim programlarıyla eğitim alanında topluma her türlü katkıyı sağladığı görülmektedir. Biz de bu çalışmamızda; evvela, mûsikî ile din ilişkisine değinerek, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın mûsikî alanında ne gibi çalışmalar yaptığını, bu çalışmaların içerik, amaç ve hedeflerinin neler olduğunu, yapılan çalışmaların ne derece başarılı olduğunu ve başarı veya başarısızlığı etkileyen faktörlerin neler olduğunu gözlemleyip tespit etmeye çalıştık. Çalışmalar neticesinde; Başkanlığın dînî mûsikîyi önemsediği, bu konudaki gelişimler/terakki için her fırsatı değerlendirdiği gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Major mission of the Presidency of Religious Affairs is enlightenment of the community about religion. The presidency has an additional crucial mission as contributing to the brotherhood, togetherness, social peace and tranquility. Although it is not an educational institution, it is observed that the presidency contribute the most in education to the community through in-service courses, formal and informal educational programs. In this study, first of all we mentioned about the relationship between music and religion. And then we tried to observe and determine what kind of activities the Presidency of Religious Affairs does in the field of music; content, aim and target of these activities; level of success of these activities; and the factors affecting success. As a result of the study, we observed that the presidency attached importance to religious music and utilized every opportunity about this subject for development and improvement.