Karikatürlerde İnönü imajı
Image İnonü in the caricature
  1. Tez No: 395884
  2. Yazar: ELİF AŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SEYDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
İnönü, yaklaşık yarım yüzyıl Türk siyasi hayatında önemli bir rol oynamıştır. Kritik süreçlerde almış olduğu tarihi kararlar ile olayların akışını değiştiren İnönü, hem övülen hem eleştirilen, günümüzde de çokça konuşulan bir liderdir. İnönü ve onun politikalarını karikatürler üzerinden incelemek; ona farklı bir perspektiften bakabilmeyi ve kamuoyunda oluşan“İnönü imajını”ortaya koymayı sağlamaktadır. Eleştiri kültürünün yeni oluşmaya başladığı dönemlerde adeta bir muhalefet partisi gibi ciddi işlev gören karikatürler, çalışmanın ana kaynağını oluşturmuştur. Buradan hareketle çeşitli siyasi görüşlerde yayın yapan gazete ve dergiler taranmış, iktidar ve muhalefet ekseninde şekillenen İnönü imajında istikrar ve değişim gözlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
İnönü, has played an important role in Turkish political life as a rulership and nearly half a century. İnönü is a leader who changes the course of events with the historic decisions that have taken during the Critical processes is both praised and criticized and widely spoken today. To examine İnönü and its policy over the caricatures provide us to look him from a different perspective and reveal“İnönü's image”on the public opinion. During the periods of cultural criticism has begun to form caricatures which function like a serious opposition party, they have been the main source of work. Hence various published newspapers and magazines were scanned, the political stability and change on the image of İnönü which was shaped in the axis of the rulership and opposition parties was tried to be observed.