Ortaöğretim öğrencilerinde Allah inancı: Burdur örneği
Belief in God high school students: Burdur sample
  1. Tez No: 395920
  2. Yazar: HACI ALİ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA KOÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, kelam ilminin ana konularından olan Allah inancının ortaöğretim öğrencilerinin yaşamları üzerindeki etki ve yansımalarını tespit edilmeyi amaçlamakta-dır. İnsanlık tarihi gösteriyor ki en ilkel devirlerden beri insanlar yüce bir kudretin varlığına inanmışlar ve bu varlığa tapınmaya fıtraten sahip olmuşlar, böylece bir dine ve tanrı fikrine sahip olmuşlardır. Tanrının varlığı veya mahiyeti hakkındaki inançlar dünya görüşlerinin temel karakterini oluşturmakta ve dünya görüşleri de bu bağlamda tanım-lanmaktadır. Buna göre teizm, ateizm, panteizm, panenteizm, deizm, agnostisizm belli başlı dünya görüşleri olarak sıralanabilir. İslâm'ın, akıl sahibi olan ergenlik çağına gelmiş bireylere verdiği ilk görev, ken-disini ve kâinattaki her şeyin yaratıcısı olan Allah Teâlâ'yı tanımak, O'na inanmak ve kulluk etmektir. Ergenliğe erişmiş her Müslümanın Allah'ı bilme ve O'na inanma görevi, O'nun sıfatlarını bilmekle mümkün olur. Bu nedenle toplumumuzun önemli bir kısmını oluşturan ortaöğretim öğrencilerine yönelik, Allah inancının yaşantıları üzerindeki etki-lerini ve bunların nedenlerini ortaya koymak üzere bir anket geliştirilmiş ve uygulanmış-tır. Ortaöğretim öğrencilerinin anketteki bağımlı ve bağımsız değişkenlere ait kana-atlere katılma durumlarına göre geleneksel inançlarını yeniden düzenleyerek şuurlu yeni bir dinî yaşayışa bürünüp bürünmediği, ya da din ile ilgili her şeye sırt çevirerek ateist veya agnostik bir kişilik geliştirip geliştirmediği tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca bu çalışma inanç yapılarının oluşumu hakkında sosyal, ekonomik ve kültürel etkilerin neler olabileceği hakkında bize bilgi vermektedir. Bu verilerin doğrultusunda orta öğretimde okuyan öğrencilerin Allah'ın varlığı, birliği, sıfatları, evren ve insanlarla ilişkisi ile ilgili görüş ve tutumları, öğrencinin cinsi-yetine, öğrenim gördüğü sınıfına, yaşadığı yerleşim yerine, dinî öğrenim durumuna, ailesinin gelir durumuna ve kendisini tanımladığı dine bağlılık düzeyine göre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects and reflections of belief in God, which is are of the main subjects of the science of Kelam, on the secondary edu-cation students. The history of humanity shows that people have believed in the existence of a supreme almighty since the primitive ages and have been fond of worshipping this en-tity inborn; by this way, they have the idea of a religion and a god. The beliefs of the existence of God and its property forms the basic characteristics of the world viwes and the world views are identified in this context. According to this context, Atheism, theism, pantheism, deism, agnosticism can be classified as the main world views. The first task of the İslam, which is given to individual, who have reached the age of adolesences and who have wisdom, is to know, to believe in and to worship Allah. For every Muslim, who reached adolesences, the task of knowing and believing in Allah can be possible when they know the names and attributes of Allah. Therefore a survey have been developed and appilied for demonstrating the divinity understan-ding of secondary education students, who forms an important part of society, the ef-fects of belief of Allah on their lifes and their causes. Acording to secondary education students agreement in dependent and inde-pendent variations in the survey it is tried to be determined If they create a new religi-ous life by rearrenging their tradilitional beliefs or turn their back against everything about religion and develop an atheist or agnostics individuality or not.Also, this work gives us information about what can be the political, social, economic and cultural im-pacts on the formations of belief. According to these datas, the secondary education students wiews and attitu-des about the existence of Allah, Its uniqueness, attributions, Its relationship with the universe and people show differences according to the students gender, the class they are enrolled, the settlement they live in, the level of their religious education, the inco-me of their families and their level of commitment to relgion.