Türkiye'de sosyal belediyecilik algısı: İstanbul, İzmir, Adana, Diyarbakır Büyükşehir Belediyeleri örneği
Social municipalitiy perception in Turkey: A case study in the Istanbul, Izmir, Adana, Diyarbakır Metropolitan Municipalities
  1. Tez No: 395929
  2. Yazar: HASAN MAHMUT KALKIŞIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UYSAL KERMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
Sosyal belediyecilik, en geniş manasıyla, belediyelerin ürettikleri politikalarda insanı esas almalarını, insan ve toplum merkezli uygulamalar gerçekleştirmelerini sağlayan bir anlayış olarak tanımlanabilir. Türkiye'de özellikle 1990'lı yıllardan itibaren bazı belediye başkanlarının kişisel gayretleri ve çalışmaları ile uygulama alanını genişletmeye başlayan sosyal belediyecilik anlayışı, şehirlerin rekabeti ve tanıtımında önemli politika unsurlarından biri olmuştur. Bu hizmetler daha çok sosyal yardım, sosyal hizmetler ve kültürel faaliyetler çerçevesinde yürütülmektedir. Bu tezin amacı, Türkiye'deki büyükşehirlerin sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde yaptıkları hizmetlerin ortaya konulması ve bu hizmetleri yürütenler ile faydalananların sunulan hizmetlere ilişkin algı ve tutumlarının tespit edilmesidir. Bu kapsamda, sosyal devlet/refah devleti, sosyal politika ve sosyal belediyecilik kavramlarına ilişkin literatüre yer verilmiştir. Ardından büyükşehir belediyelerinin sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde yürüttüğü hizmetler ele alınmıştır. Son olarak, alan araştırmasından elde edilen veriler, SPSS programı kullanılarak, frekans dağılımları, tek örneklem t-testi, bağımsız iki örneklem t-testi ve ki-kare testleri ile analiz edilmiştir. Araştırma sonunda, sosyal belediyecilik hizmetleri kapsamının büyükşehir belediyeleri arasında farklılıklar gösterdiği ancak benzer sorunlarla karşılaşıldığı tespit edilmiştir. Hizmetlere ilişkin algı ve tutumların belediyelere göre farklılıklar gösterdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social municipality, in the broadest sense, is defined as an approach, to develop citizen and community-based practices where municipalities focuses on human on its policies. Tracks of this mentality in Turkey date back to 90's when the approach expanded its impact area with individual efforts of some mayors and has been accepted as vital element of policies on the promotion and competition of cities. Social municipality applications have been shaped mostly as social aids, social services and cultural activities. The purpose of this thesis is to detect the scope of the services based on the social municipality which have been performed by the metropolitan municipalities and also to define the perception and attitude of the beneficiaries and practitioners toward those services. A literature review is presented about social state, welfare state, social politics and social municipality for this purpose. Then, social services based on the social municipality which have been provided by the metropolitan municipalities are explained. Finally, data obtained from the field research are analyzed with frequency distributions, one-sample t-test, two independent samples t-test and chi-square tests by using SPSS. At the end of study, it has been found that the scope of social services varies among the metropolitan municipalities, but faced the problems look similar. And it has been also determined that there are significant differences in the perception and attitudes of the beneficiaries and practitioners toward the services based on the social municipality.