Türk kamu yönetiminde kamu çalışanları arasındaki örgütsel iletişimin örgütsel bağlılık üzerine etkisi: Mutki ilçesi örneği
Effects of communication between administrators and workers on organizational commitment in public sector in Turkiye: Case of Mutki district
  1. Tez No: 395930
  2. Yazar: SONGÜL TOPSAKALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Public Administration, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışmasında örgütsel iletişim ve örgütsel bağlılık konuları incelenmiştir. Ayrıca Türk kamu yönetiminden bir kesit alınarak Bitlis ili Mutki ilçesinde kamu çalışanlarına anket uygulanarak örgütsel iletişim ile örgütsel bağlılık arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Anket sonuçlarına göre örgütsel iletişim ile örgütsel bağlılık arasında istatistikî olarak anlamlı ve pozitif doğrusal bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Yapılan araştırma ile örgütsel iletişim ve örgütsel bağlılık kavramlarının kamu çalışanlarının sosyo-demografik özelliklerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı ortaya konmaya çalışılmıştır. Buna göre çalışanların örgütsel iletişim düzeyleri ile yaş, cinsiyet ve çalışma süreleri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiş, ancak eğitim durumu ile anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Benzer bir şekilde örgütsel bağlılık düzeyi ile yaş, cinsiyet ve çalışma süreleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamazken eğitim durumu ile anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Çalışmanın sonunda ise örgütsel iletişim ile örgütsel bağlılık arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişkinin varlığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Intraorganizational communication and organizational commitment subjects were analyzed in this thesis study. Besides, by taking a section from the Turkish public administration, it was searched whether there's a significant relation between intraorganizational communication and organizational commitment by conducting a survey among public officers in Mutki, Bitlis. According to the survey, it was found that public officials commitment to their institutions increases as the intraorganizational communication increases. By this research, it was tried to reveal whether ''intraorganizational communication“ and ”organizational commitment" terms differentiate according to the socio-demographic characteristics of public officials or not. Accordingly, no meaningful relation between intraorganizational communication levels of the employees and their age, gender and work duration was found out. On the other hand, a meaningful relation was found between intraorganizational communication levels of the employees and their educational backgrounds. Similarly, while no meaningful relation between their organizational commitment levels and their age, gender and work duration times was found, a meaningful relation was found according to the their educational backgrounds. At the end of the study, it was found that there's a positive and meaningful relation between intraorganizational communication and organizational commitment