Burçlar ekseninde duygusal zekanın mesleki tükenmişliğe etkisi: Sağlık sektörü üzerine bir araştırma
The effect of emotional intelligence on occupational burnout axi̇s of horoscopes: A research on health workers
  1. Tez No: 395932
  2. Yazar: BÜŞRA SAYGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN İBİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez çalışmasında burçlar dikkate alınarak hastane çalışanlarının duygusal zekalarının mesleki tükenmişliklerine etkisinin ölçülmesi hedeflenmiştir. Veri toplama işlemi Bar-On'un Duygusal Zeka Ölçeği, Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve demografik sorulardan oluşan bir anket aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kullanılan anket formu, 2014 yılında Isparta ilindeki Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeki 300 çalışana uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler bilgisayar ortamında istatistik paket programı aracılığıyla ana"liz edilmiştir. Araştırmaya katılan çalışanların demografik özelliklere göre dağılımları yüzde ve frekans analizleriyle, duygusal zeka ve mesleki tükenmişlik düzeyleri ise ortalama ve standart sapma istatistikleri ile belirlenmiştir. Daha sonra duygusal zeka ve mesleki tükenmişlik boyutları burçlara ve demografik özelliklere göre karşılaştırılmıştır. Son olarak da duygusal zekanın mesleki tükenmişlik üzerine etkisi araştırılmıştır. Araştırma sonucunda, sağlık çalışanlarının burçlarına bağlı olarak duygusal zeka ve mesleki tükenmişlik düzeylerinde anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to measure the effects of emotional intelligence on burnout of hospital employees taking into account the horoscopes. Data collection process was conducted through a questionnaire consisting of Bar-On Emotional Quotient Inventory, Maslach Burnout Inventory and demographic questions. The questionnaire used in this study was applied to 300 employees at Isparta Süleyman Demirel University Medical Faculty Hospital in 2014. The data obtained from the survey were analyzed through the statistical computer program. According to demographic characteristics the range of the employees participating in this study was determined by the percentage and frequency analysis, while emotional intelligence and occupational burnout levels were determined by mean and standard deviation statistics. Then, emotional intelligence and occupational burnout were compared according to demographic characteristics and horoscopes. Finally, occupational burnout effect on emotional intelligence has been investigated. As a result, depending on the horoscopes of health workers has been found to be significant differences in emotional intelligence and occupational burnout.