Behçet ve nörobehçet tanısı olan olguların faz-kontrast bos akım MR ile değerlendirilmesi
Evaluation Behçet and Neurobehçet disease with phase-contrast csf flow MRI
- Tez No: 395933
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Behçet hastalığının etiyopatogenezinde vaskulit ön planda olup vasküler tutulum hem arterleri hem de venleri içermekte olup tüm boyutlardaki vasküler yapılar etkilenebilmekte ancak venöz tutulum daha ön plandadır. Bu çalışmanın amacı; BH'ını FK-MR ile değerlendirerek hastalığın BOS akım dinamiklerini nasıl değiştirdiğini ve Nörobehçet–Behçet hastalığı ayırıcı tanısına katkısı olup olmadığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Turgut Özal Tıp Merkezi Dermotoloji Anabilim Dalına başvuran Behçet Hastalığı ile takipli 18 Behçet Hastası(grubI) (9erkek, 9 kadın) ve Nöroloji Anabilim Dalı'na başvuran Nörobehçet tanılı(grub II) 16 Nörobehçet Hastası (9 erkek, 7 kadın) Temmuz 2012 - Kasım 2013 tarihleri arasında başvuran ve çevremizdeki sağlıklı gönüllülerden (grub III) seçtiğimiz 15 (5 erkek, 10 kadın) kontrol grubunu kapsamaktadır. BOS akımının kantitatif olarak değerlendirilmesi faz kontrast MR anjiografi tekniği ile akuaduktus düzeyinden aksiyal planda elde olunan görüntüler üzerinden 2 radyolog tarafından yapılmıştır. Üç grup arasında akuduktustan geçen akımın pik hız (cm/sn), ortalama hız (cm/sn), ileri akım volümü (ml), geri akım volümü (ml), net ileri akım volümü (ml), debi (ml/dk) değerleri ve akuaduktus alanları karşılaştırılmıştır. Bulgular: Üç grub arasında Tek Yönlü Varyans Analizi ve LSD testleri çalışmış olup, Tek Yönlü Varyans Analizine gore aşağıdaki sonouçlar elde edilmiştir: Kontrol grubunda akuaduktus alanı 3 ± 1,18mm2, peak hız 4 ± 0,82 cm/sn, ortalama hız 0,37 ± 0,21 cm/sn, ileri akım 0,019 ± 0,079 ml, geri akım 0,012 ± 0,006 ml, net ileri akım 0,006 ± 0,003 ml ve debi 0,54 ± 0,23 ml/dk olarak bulunmuştur. Behçet Hastalarında akuaduktus alanı 4,3 ± 1,6mm2, peak hız 3.4 ± 0,9 cm/sn, ortalama hız 0,44 ± 0,21 cm/sn, ileri akım 0,023 ± 0,011 ml, geri akım 0,009 ± 0,059 ml, net ileri akım 0,013 ± 0,006 ml ve debi 1,17 ± 0,66 ml/dk olarak bulunmuştur (Tablo II). Nörobehçet Hastalarında akuaduktus alanı 4,3 ± 1,09mm2, peak hız 5.8 ± 2.3 cm/sn, ortalama hız 0,70 ± 0,38 cm/sn , ileri akım 0,041 ± 0,017 ml, geri akım 0,021 ± 0,012 ml , net ileri akım 0,019 ± 0,011 ml ve debi 1,73 ± 1,05ml/dk olarak bulunmuştur. LSD (En Küçük Anlamlı Fark Yöntemi) testine gore yapılan istatistik testine gore aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir: Akuaduktus çaplarına gore Behçet ve Nörobehçet hastaları arasında anlamlı fark yok iken Kontrol grubuna gore akuauduktus çapında anlamlı artış saptandı. Peak hız, ortalama hız, ileri akım,geri akım, net-ileri akım vedebi parametrelerindes; Behçet ve Kontrol grubu arasında anlamlı fark bulunmazken, Nörobehçet hastalarında Kontrol ve Behçet hastalarına göre artış saptanmıştır. Sonuç: Çalışmamızda noninvazif bir yöntem olarak kullanılan FK-MR incelemenin, BOS parametrelerindeki değişikliklerini saptayarak BH ve NBH'ında, ayrıcı tanı ve tedavisinin yönlendirilmesinde, faydalı olduğunu gösterdik. Bunun daha geniş ve kapsamlı çalışmalarla desteklenmesi gerektiği kanaatindeyiz. Anahtar Kelime: Behçet, Nörobehçet, FK-MR, BOS Akım
Özet (Çeviri)
Objective: Behçet's disease in the etiopathogenesis of vasculitis in the foreground and vascular involvement and arteries as well as veins comprise all sizes vascular structures may be affected but the venous involvement than the foreground. Purpose of this study is, in Behçet's Disease CSF flow dynamics PC-MRI evaluating disease etiopathogenesis try to understand and PC-MRI contribution to the differential diagnosis of the disease is to investigate whether. Materials and Methods: This study Turgut Ozal Medical Center Dermatology Department admitted to 18 Behçet (9 males, 9 females) and the Department of Neurology admitted to neurobehçet's disease Patient 16 neurobehçet's disease, diabetes (9 men, 7 women) July 2012 - November 2013 between the applicant and our environment healthy we selected 15 volunteers (5 men, 10 women) covers the control group. Quantitative analysis of CSF flow phase contrast MR angiography technique aquaductus be obtained in the axial plane at the level of images by two radiologists. Between the three groups akuduktus current passing through the peak velocity (cm / sec), the average velocity (cm / sec), forward flow volume (mL), back flow volume (mL), net forward flow volume (mL), flow rate (mL / min) values and were compared aquaductus areas Results: One- way analysis of variance between the three grub and has worked LSD tests , variance analysis according to the following results were obtained: 3 ± 1.18 mm2 in the control group aquaductus area , peak velocity 4 ± 0.82 cm/ sec, average speed 0.37 ± 0.21 cm / sec , forward current 0.019 ± 0.079 mL, 0.012 ± 0.006 mL reflux , net forward current 0.54 ± 0.23 0.006 ± 0.003 mL and flow rate ml / min respectively. Aquaductus 4.3 ± 1.6 mm2 area in Behcet's Disease , peak velocity 3.4 ± 0.9 cm / sec, average speed 0.44 ± 0.21 cm / sec , forward current 0.023 ± 0.011 mL, 0.009 ± 0.059 mL reflux net forward current flow of 0.013 ± 0.006 ml and 1.17 ± 0.66 ml / min, respectively (Table II). Neurobehçet's disease in patients aquaductus 4.3 ± 1.09 mm2 area , peak velocity of 5.8 ± 2.3 cm / sec, average speed 0.70 ± 0.38 cm / sec , forward current 0.041 ± 0.017 mL, 0.021 ± 0.012 mL reflux , net forward current 0.019 ± 0.011 ml and 1.73 ± 1.05 flow ml / min respectively. LSD (Least Significant Difference Method) test performed according to statistical test, the following results were obtained according to: Aquaductus according to the diameter and neurobehçet's disease Behcet's patients while there was no significant difference between the control group were significantly increased compared to the aquaductus wide. Peak speed, average speed, forward current,back in the flow,net- forward current and flow parameters; Behcet's and there was no significant difference between the control group, neurobehçet's disease and in patients with Behcet's disease patients compared to the control were increased. Conclusion: In our study, FK-M is used as a method of noninvasive examination, BH and NBH, the differential diagnosis and get treatment in directing, by detecting changes in CSF parameters showed that it is helpful. It must be supported by broader and more comprehensive study believe that. Keywords : Behcet, neurobehçet's disease , PC-MRI, CSF flow