Yabancı kaynaklı bazı nohut (Cicer arietinum L.) çeşitlerinin agronomik, fizyolojik ve teknolojik özelliklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 39596
  2. Yazar: KEMAL TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜJGAN ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
48 ÖZET Bu çalışma yabancı orijinli bası nohut çeşitlerinin agronomik fizyolojik ve teknolojik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır» Deneme, Adana Pamuk üretme istasyonu taban arazisinde tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekrar lamalı olarak kurulmuştur. İCARDA 'dan temin edilen 4 iri taneli nohut çeşidi ile ülkemizde yeni tescil edilen ILC 482 çeşidi kontrol olarak kullanılmıştır. Tohumu çimlendirme çalışmaları ise yine aynı işletmenin laboratuvarında yapılmıştır. Denemede kullanılan tüm çeşitlerin soguga ve ILC 482 çeşidi hariç diğer çeşitlerin antraknoza dayanıklı olduğu gözlenmiştir. Denemenin yürütüldüğü dönemde yağışın uzun yıllar ortalamasından yüksek olması antraknoz hastalığının yayılmasını hızlandırmış ve antraknoza dayanıklı alarak tescil edilen ILC 482 çeşidi diğer çeşitlerden daha fazla zarar görmüştür. Yüksek tane verimi 502 kg. /da. ile FLIP 84-79C çeşidinden elde edilmiş bunu 487 kg. /da. ile FLIP 85--55C, 482 kg. /da. ile ILC 482, 419 kg. /da. ile FLIP 85-14C ve 269 kg. /da. ile FLIP 85-46C takip etmiştir. Bunlardan ilk 4 çeşit istatistiki olarak aynı grubu oluştururken FLIP 85- 46C çeşidi diğer çeşitlerden farklı bulunmuştur. Yabancı orjinli çeşitlerin 100 tohum ağırlıkları kontrol çeşitinden daha yüksek olup, FLIP 85-46C ve FLIP 84- 79C sırasıyla 53 ve 51 gram ile LSD testine göre a grubunu FLIP 85-14C ile FLIP 85-55C 43 gram ile b grubunu ve kontrol çeşidi 34 gram ile c grubunu oluşturmuştur. Ayrıca tane iriliği açısından yapılan gruplamada, yabancı orjinli nohut hatları iri, kontrol çeşidi ise orta iri alarak değerlendirilmiştir. İncelenen teknolojik özelliklerde tane pişme süresinin, kontrol haricindeki tüm çeşitlerde kontrolle göre çok düşük olduğu tesbit edilmiştir. Tüm çeşitlerin49 tane protein oranları ve tane kabuk oranları birbirlerine yakın değerlerde bulunmuştur. Ayrıca çalışmada yer alan tüm çeşitlerin 20° C 'de çimlenme ve çim kökü uzaması açısından 10°C ve 15° C sıcaklıklara göre çok daha iyi geliştikleri belirlenmiştir. Karekterler arası ilişkilere göre verimi 100 tohum ağırlığı ve bitki boyu olumsuz, bitkide bakla ve tohum sayısı olumlu olarak etkilemiştir. Verimi etkileyen karakterlerden bitkide bakla ve tohum sayısını, bitkide yan dal sayısı olumlu olarak etkilemiştir. Gene bitkide bakla sayısı, bitkide tohum sayısını olumlu olarak etkilemiştir. Bitkide tohum sayısı ile bitkide tohum ağırlığı arasında olumlu, 100 tohum ağırlığı arasında ise olumsuz bir korelasyon saptanmıştır. Gene 100 tohum ağırlığını, yan dal sayısı ve bitkide bakla sayısı olumsuz olarak etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
50 SUMMARY This study was conductud to determine agronomic, physiologic and technologic characteristic of some -foreign type chickpea cultivars» Experimental areas were located as -four repeated ones according to the experimental design of accidental block in the of Cotton Production Station in Adana. 4 cultivars introduced from İCARDA and 1 new registered cultivar ILC 482 used as control. Also the studieson seed germination were made in the laboratory of the same business enterprise. ît has been considered that all the types used in experiments resistant to cold climate and the ones except ILC 482 type resistant to Ascochyta blight. During the period of time when the reearch was dealt with the rain had been much mare than the avarage of rain used to be. So, it caused the spread of Ascochyta blight disease to increase and ILC 482 type chickpea whic resistant to Ascochyta blight and had been damaged much more than the others. Highest seed yield was optained from FLIP 84-79C type as (502 kg/da) and this result was followed by FLIP 85-55C (487 kg/da), ILC 482 (482 kg/da), FLIP 85-14C (419 kg/da) and FLIP S5-46C (269 kg/da). While four types of these were in the same catogory in statistics, FLIP 85-4&C was figured out to be different from others. The seed height of 100 foreign types is higher than the controlled types. According to LSD test., FLIP 85-46C and FLIP 84-79C made group A in 53 g. and 51 g., FLIP 85- 14C and FLIP -85-55C made group B in 43 g. and control type made group C in order. In addition to this, foreign- originated lines and the types for control was evaluated as middle large from the viewpoint of seed largeness.In technological specialities examined, it was determined that the cooking time -for seeds was too low far- all types excluded -from control. The values of seed protein rates and the seed coat rates -for all types were -Found similar to each other. Besides, it was determined that all types showed a better growt -From the viewpoint of germination and lengthening of the radicle of seed at 20° C rather than 10" C and 15°C. According to the relationship batween characters, plant height and 100 seed weight affected the yield negatively and the number of broad bean and seed in plant affected positively. Number of seed and braadbean which is one of the characteristics affecting yield was affected positively by the number of seed branches. Again, the number of broad bean affected the number of the seeds on the plant positively. A positive correlation was determined between the number of seeds on plant and the weight of seed on the plant and a negative one between number of seed on plant and 100 seeds weight. Again 100 seeds weight was affected by the number of side branches and broad bean.