Starking ve golden delicious elma çeşitlerinin şaraplık değerleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 39595
  2. Yazar: TÜLAY ESKİÜÇTEPE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET CANBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZ Bu çalışmada iki değişik elma çeşidinden C Golden delicious ve Star king delicious) 3 ayrı tipte düşük, normal ve yüksek alkollü elma şarabı elde edilmiştir. Düşük alkollü şarap üretiminde fermantasyon, alkol derecesi 2.5*- 4°' e ulaştığında soğuk uygulaması ve kükürt di oksit ilavesi ile durdurulmuştur. Yüksek alkollü şarap üretiminde ise şıraya şeker ilave edilmiştir. Fermantasyonunu tamamlayan tüm örnekler durultulup, süzülmüş ve şişelenmişt i r. Düşük alkollü şaraplar şişeli olarak 63°C de 20 dakika pastörize edilmişlerdir. Şarapların kimyasal ve duyusal özellikleri değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler sonucunda en uygun elma çeşidinin Starking, en uygun şarap tipinin ise normal alkollü şarap ( 8c ) olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT A Research Study on the Processing of Low, Normal and High Alcohol Beverages from different types Apple Juices The aim of this study was to determine suitability of various apple cultivars for to obtain different types alcohol apple beverages. All alcohol apple beverages were made by fermentation of fresh apple Juices. Fermentation of low alcohol apple beverages was prevented at O C. The alcohol degrees of wines became a. s - 4. All young wines were clarified» filtered, and bottled. Low alcohol apple wines in brown glass bottles were subjected to heat treatment of 83 "C for 20 min. Chemical and sensory.evaluations were analyzed. Star king is the most suitable apple cult i var and normal alcohol apple wine is the most suitable type of wine were determined by the results of analyzes.