A Comparative study of bubble components
Hisse fiyatlarındaki balon kısımların karşılaştırmalı incelemesi
- Tez No: 396002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OZAN HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
2008 Kredi Krizi ve sonrasında dünya çapında hisse fiyatlarının ortak hareketi dikkat çeken seviyelere ulaşmış bulunmaktadır. Fiyatlardaki aşağı yönlü hareketin büyük kısmı balon (köpük) fiyatların patlamasına atfedildiğinden dolayı ülkeler arasında bu fiyat şişmelerinin yayılma şekli merak konusudur. Bu çalışma, Kalman Filtresi yöntemini kullanarak fiyatlardaki balon yüzdesini hesaplamayı ve Granger nedensellik testini kullanarak balon fiyatların ülkeler arasındaki yayılma şeklini araştırmaktadır. Elde edilen sonuçlar balonların ülkeler arasında yayıldığını ve bu sürecin ülkeler arası coğrafi yakınlık ile değil iktisadi faaliyet bağlantıları aracılığıyla belirlendiği yönündedir. Ek olarak, balonlar gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere doğru tek taraflı taşınmaktadır. Gelişmiş ülkeler arasında bu süreç iki yönlü olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The co-movement of prices across the world was highlighted during the Credit Crunch of 2008 and the following periods. Since the price drop is attributed to bursting bubbles, it is of interest whether bubbles also follow a diffusion process across countries. This thesis, calculates the bubble percentages using the Kalman Filter approach and runs Granger causality test in order to determine how bubbles spill over across countries. The results suggest that bubbles indeed spill over and the diffusion process is determined by the development level and economic ties of countries rather than geographical proximity. Moreover, bubbles spill over to emerging markets from developed ones and not the other way around. Whereas, the bubbles spill over across developed economies in a bilateral fashion.