Achieving growth through social innovation: A beyond GDP trial. Case studies of Turkey and Russia
Sosyal inovasyon ile büyümeyi elde etmek: Bir GSYİH ötesi denemesi. Türkiye ve Rusya vakaları
- Tez No: 396003
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI DENİZ HELVACIOĞLU KUYUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
GSYİH Ötesi yaklaşımı, GSYİH'nin tek başına toplumda büyümeye katkıda bulunan faktörleri tespit etmede yeterli kadar kapsayıcı olmadığını vurgulamaktadır. Birkaç yıldır akademisyenler esenlik ve iyi durumumuzu en iyi şekilde tanımlayacak mükemmel göstergeyi tespit etmeye çalışmaktadırlar. Tezin sunduğu yenilik, sosyal inovasyonun ekosistemini analiz ederek, GSYİH Ötesi ile sosyal inovasyon arasındaki kavramsal ilişkiyi tespit etme amacıdır. Üç temel hedef tanımlanmıştır. Birincisi GSYİH Ötesi kavramının sosyal inovasyon üzerindeki potansiyelinin tespit edilmesidir. İkincisi Sosyal Gelişim Endeksi, Küresel İnovasyon Endeksi ve Legatum Refah Endeksi ışığında sosyal inovasyon ekosistemini tanımlamaya yönelik yeni bir yaklaşmıdır. Gönüllülük ekosisteme sosyal inovasyonun eşşiz mümkün kılıcı etkeni olarak eklenmiştir. Optimal sosyal inovasyon ekosisteminin geliştirilmesini, Türkiye ve Rusya için ilgili endeks verilerinin analizine dayanan özel ekosistemler takip etmektedir. Üçüncü hedef ise, Türkiye ve Rusya'da sosyal inovasyon girişimleri ile ilgili vakka çalışmaları yürütmektir. Yerel kurumlardan gönüllülerin yardımı ile faaliyet gösteren iki örnek incelenmiştir. Tezin sonunda, en iyi deneyimlere dayanan politika yapma tavisyeleri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Beyond GDP approach emphasizes that GDP alone is not comprehensive enough to capture the factors that contribute to the growth in the society. For several years, academicians try to identify the perfect indicator, which describes state of our well-being in the best way. The thesis' novelty is in its aim of identification of the conceptual relationship between Beyond GDP and social innovation by analyzing the ecosystem of social innovation. There are three major aims defined. The first one is to identify the potential of“beyond GDP”on social innovation. The second one is to propose a novel approach to defining social innovation ecosystem in the light of Social Progress Index, Global Innovation Index and the Legatum Prosperity Index. Volunteering was added to the ecosystem as a unique enabler of social innovation. The development of optimal social innovation ecosystem is to be followed by the specific ones for Turkey and Russia, based on the analysis of respective index indicators scores. The third one is to conduct a case study of social innovation initiatives in Turkey and Russia. Two examples of local foundations that operate with a help of volunteers were examined. At the end of the thesis, policy making recommendations based on the best practices are provided.