10 Numaralı Vidin Şer'iye Sicili Defteri'nin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Assesment and transcription of 10 Numbered Şer'iyye Registry Book
- Tez No: 396005
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZÜLFİYE KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 465
Özet
Osmanlı tarihinin önemli belgelerinden olan Şer'îyye Sicilleri, geçmişin daha iyi anlaşılması için başvurulması gereken ilk elden kaynaklardır. Şer'îyye Sicilleri siyasi, içtimai, askeri, iktisadi, sosyal, kültürel, hukuki vb. konularda önemli bilgiler içermektedir. Bu çalışmanın konusu 10 Numaralı Vidin Şer'îyye Sicil defterinin (H. 1142-1145/M. 1729-1732) transkripsiyonu ve değerlendirmesidir. Çalışmanın hedefi belgeler ışığında Balkan tarihinin daha da iyi anlaşılmasına bir nebze de olsa katkı sağlamaktır. Araştırma, 10 Numaralı Vidin Şer'îyye Sicil defterinin transkripsiyonunu temel alıp bununla beraber Osmanlı hukukuyla alakalı farklı konu başlıklarını da içermektedir. Araştırmanın Balkan tarihi için yapılacak olan çalışmalara bir kaynak olması amaçlanmıştır. Defterin transkripsiyonu yapılarak bölgenin sosyal, ekonomik, siyasi, idari, iktisadi, hukuki, kültürel vb. alanları hakkında bilgi sahibi olunması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Şer'îyye registries which are leading documents in regards of examining ottoman and Turkish history, are the first hand sources to understand Ottoman history in a better way. Şer'îyye registries includes important information about politic, societal, military, economic, social, cultural and judicial matters. Main purpose of this study is assesment and transcription of 10 numbered (H. 1142-1145/M. 1729-1732) Vidin Şer'îyye registry book. The aim of the study will help us understanding of Ottoman's history and Balkan's territory with these documanteries. This research based on transcription of 10 numbered (H. 1142-1145/M. 1729-1732) Vidin Şer'îyye registry book also includes different kind of matters of Ottoman history. According it is aimed with this study that became a source to Balkan territory researches. With describing of this book has been provided to give information about politic, societal, military, economic, social, cultural and judicial matters.