İlkokul ve ortaokul öğretmenlerinin örgütsel adalet algıları ile işe yabancılaşma algıları arasındaki ilişki: Uşak ili örneği
The relationship between the teachers' perceptions of organisational justice and work alienation: Uşak case
- Tez No: 396028
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF HELVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma, kamu ilkokul ve ortaokullarda görev yapan öğretmenlerin işe yabancılaşma düzeyleri ve örgütsel adalet algıları arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmanın evrenini; Uşak ilindeki 226 kamu ilkokul ve ortaokulunda, 2013-2014 eğitim öğretim yılında görev yapan, 1379 ilkokul öğretmeni ve 1416 ortaokul öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini Uşak ilindeki kamu ilkokul ve ortaokullarında görev yapan 356 öğretmen oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak öğretmenlere Elma (2003) tarafından geliştirilen işe yabancılaşma ölçeği ile Polat (2007) tarafından geliştirilen örgütsel adalet ölçeği uygulanmıştır. Veriler SPSS programında çözümlenmiştir. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki grup arasındaki farkı t-testi, ikiden fazla grup durumunda parametrelerin gruplararası karşılaştırmalarında Tek yönlü (One way) Anova testi ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Post-hoc testi kullanılmıştır. Bu araştırmanın sonucunda İlkokul ve Ortaokul öğretmenlerinin işe yabancılaşma algıları“nadir”düzeyde ve örgütsel adalet algıları“orta”düzeyde olarak bulunmuştur. Yapılan analizlerden elde edilen bulgularla, algılanan örgütsel adalet ile işe yabancılaşma arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to determine whether or not there is a relationship between primary and secondary school tearchers' perception of organisational justice and work alienation. The research population consisted of 1379 primary school teachers and 1416 elementary school teachers who worked in Uşak in academic year of 2013-2014.The research sample consisted of 356 teachers who worked in Uşak. To gather the data, the Work Alienation Scale developed by Elma (2003) and the Organisational Justice Scale developed by Polat (2007) were conducted to the research sample. The SPSS (Statistical Package for Social Sciences) was used to analyze the data gathered by the research instruments.In order to analyze the difference between two groups t-test;in order to analyze the parameters more than two groups one way Anova test and in order to determine the group which cause the difference Scheffe test were used. As a result of this research it has been found out that the level of the alienation to work of the Primary and Elementary school teachers is“on the rare level”and their organizational justice perception is“on the medium level”.With the findings reached through these analyses, it is concluded that there isn't a meaningful relation between perceived organizational justice and work alienation.