Çağdaş sanatta bedenin ev halleri
House situations of the body in contemporary art
  1. Tez No: 396140
  2. Yazar: KADRİYE ERDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. LÜTFİ ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma Gazi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Anasanat Dalı'nda (GGSER) yapılmıştır. Araştırma konusu kent, kamusal alan, beden ve ev gibi kavramlardan oluşmaktadır. Ev kavramı, bedenin doğasını ve yaşantısını gerçekleştirmesi açısından en temel ihtiyacı olan birincil mekânıdır, beden kimliğinin bütünleyici bir parçasıdır. Tarım ve avcılığa dayalı dönemlerden günümüz kentine kadar, doğaya kendi bedeninide katarak kendine özgü yaşam mekânları oluşturan insanın, uygarlaşma sürecinde davranışlarını, alışkanlıklarını kısacası tüm yaşantısını, belirleyen artık kent yaşamı olmuştur. Giderek artan ileri teknoloji ile donatılmış kentlerde, bireyin sadece kendini sevme, paranın ilişkilerde birincil değeri teşkil etmesi, insanın insana yabancılaşması çağımızın önemli bir sorunsalı olarak görülmektedir. Hızın, gürültünün ve kargaşanın yoğun olduğu kent yaşamında bir otorite olarak kamusalın dayattığı baskı, mekanik bir varlık olarak algılanan bireyin, kendini özgür hissedeceği özel bir alan ihtiyacını zaruri kılmıştır. Bireyin topluma yansıtamadığı tüm arzuları, umutları, kaygıları kısacası insanı insan yapan tüm duyumları yansıtacağı özel alan, ev kelimesinde karşılığını bulmaktadır. Yaşayan bir canlı olarak bedenin temel yaşam hakkı olduğu kadar mutlu olma hakkı da vardır. Mutlu olma koşullarını yarattığı evinde, bireyin zihnini ve bedenini sağalttığı, onardığı ve bu denge içerisinde ertesi güne hazırladığı psikolojik, biyolojik ve fizyolojik aktiviteler, araştırmanın konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in Gazi Institue of Fine Arts Department of Painting (GIFADP). Subject of the research consists of concepts such as city, public sphere, body and house. The concept of house is the primary space of the basic needs in terms of realizing the nature and life of the body, also it is an integral part of the identity of body. City life has become the determiner of behaviour, habits, in short whole experience of the human, who creates authentic spaces by adding his own body to the nature during the process of civilization, from periods of agriculture and hunting until modern -day city. In cities equipped with cutting-edge technology, there are some notable problems in our age, such as individual's loving exclusively themselves, wealth taking top priority in relationships and alienation of person to person. Individual being perceived as a mechanical entity, needs a private space where he can feel free because of the oppression of public as an authority in the dense rush, noise and chaos of the city life. The word home corresponds to the private space where a person can reflect all the feelings that make human being a human which he/she can't reflect against society, such as desires, hopes and concerns. As a living creature, body has the right to be happy as well as the right to survive. The psychologic, biologic, physiologic activities of the individual who creates the conditions to be happy in his/her home, where he/she restores his/her mind and body and prepare harmonically for the next day.