Çağdaş resim sanatında kadın bedeni kullanımı ve günümüz resim sanatına yansımaları
The use of female body in contemporary art and its reflections on contemporary art
- Tez No: 559776
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEREN BUDUMLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çalışmamızda, çağdaş resim sanatında kadın ve kadın bedeni kullanımı geçmişten günümüze geçirdiği evrelerle incelenmiştir. Çalışmamızda kadın kimliği irdelenerek toplumsal algıların neticesinde kadında gözlenen ruh ve duygu halleri yapılan resim çalışmalarındaki figüre yansıtılmıştır. Kaygı, korku, endişe, güvensizlik, huzursuzluk gibi birçok ruh hallerini izleyebileceğiniz çalışmalarımızda çağdaş resim sanatının temsilcileri ressamlara esin kaynağı olan benzer yapıtlarındaki örnekler analiz edilerek çağdaş resim sanatına yansıtılan duygusal ve ruhsal haller değerlendirilmiştir. Kadına yüklenen“değer”ve“değersizlik”kavramlarından hareketle kadının toplumda görmesi gereken değer ve saygının durumu irdelenmekte ve bu durumdan doğan olumsuz algılar ve tepkiler dikkate alınarak çalışmalarımızın renk ve materyallerini tercihimizde belirleyici olmuştur. Altın, gümüş ve bronz renklerle kadına toplumda biçilen“değer”kavramı ve derecelendirilmesi anlatılmıştır. Kadının yaşadığı toplumun kendisine ve bedenine bakış açısından kaynaklanan ruhsal ve duygusal durumlar ise siyah ve beyaz kullanımıyla yansıtılmış ve renkler yer yer şeffaf materyallerle desteklenmiştir. Kompozisyonların genelinde verilmek istenen düşünce kadın ve kadın bedeninden hareketle izleyiciye kendi ve kendi algısındaki kadını buldurmayı amaç edinmiştir. Günümüzde kadının yaşadığı toplumsal, geleneksel, dini bazı kurallarla şekillere konulmasından, birçok alanda ticari meta olarak kullanılmasına ve dişiliğin mahremiyetinin estetik kaygı, güzellik algısı ve cinsellik kavramları etrafında toplanmasından duyulan rahatsızlık ve içsel tepki bu çalışmalarla ortaya konulmuştur. Kadın ve kadın bedeni kullanımının çağdaş resim sanatı aracılığıyla konuya duyarlılığın artmasında öncü olması ve toplumda ve sanatta öz değeriyle yer alması gerektiğine dikkat çekilmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, the reflection of the use of female and female bodies in contemporary art from past to present is examined. In our study, the female identity was examined and the mood and emotions observed in the women as a result of social perceptions were reflected to the figure in the works. In our works where you can observe many moods such as anxiety, fear, anxiety, insecurity and restlessness, representatives of contemporary painting art are analyzed, examples of similar works that inspire painters are examined and emotional and mental states reflected in contemporary art are evaluated. The concept of value and respect that women should see in society in terms of value and worthlessness are examined. Taking into account the negative perceptions and reactions arising from this situation, the color and materials of our works have been decisive in our choice. İn this work, gold, silver and bronze colors are used to explain the degree of value in society. The spiritual and emotional states that arise from the point of view of the society in which she lives are reflected to herself and her body are reflected with the use of black and white and the colors are supported with transparent materials in places. Most of our work is aimed at enabling women and people to find themselves and how women are perceived by people. Nowadays, women are put into some traditional and religious forms in the society in which they live. It is used as a commercial vehicle in many areas and the privacy of femininity is gathered around the concepts of aesthetic, beauty and sexuality. In our studies, the discomfort and internal response caused by them were shown. It is wanted to draw attention to the fact that the use of female and female bodies should be a pioneer in increasing sensitivity to the subject through contemporary painting and should take place in society and art with its self-esteem.