Çağdaş sanatta çocuk bedeninin kullanımı
The use of the child body in contemporary art
  1. Tez No: 945462
  2. Yazar: SİBEL CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖZLEM GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, çağdaş sanatta çocuk bedeninin nasıl kullanıldığını ele almakta; aynı zamanda tarihsel süreçte çocuk kavramına yönelik değişimlere de yer vermektedir. Araştırmanın temel amacı, çağdaş sanatta çocuk bedeninin kullanımı ve sürekliliğini incelemektir. Araştırmada, tarihsel süreçte çocuk bedeninin kültürel temsilleri ele alınmış; çocuk hakları çerçevesinde istismar, ihlal ve pedofili gibi konulara değinilmiştir. Ayrıca, Çocuk bedeninin inanç temsillerindeki yeri, Batı sanatındaki örnekleri ve Türk sanatındaki kullanımı ele alınmış; feminist yaklaşım çerçevesinde toplumsal cinsiyetle ilişkisi incelenmiştir. Bu doğrultuda, kusur, estetik çatışma ve grotesk kavramlarına odaklanılmış ve çocuk bedeninin sanattaki betimlemelerine yer verilmiştir. Ele alınan çalışmalar biçimsel çerçevede incelenmiş; çocuk bedenine yönelik herhangi bir değer yargısı ya da normatif yaklaşım benimsenmemiştir kavramlar ve bağlamlar ile araştırma yürütülmüştür. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan literatür taramasına dayalı betimsel içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Amaçlı örneklem yöntemiyle seçilen sanatçılar ve çalışmaları üzerinden incelemeler yapılmıştır. Kırk yedi çalışma, belirlenen konu başlıkları çerçevesinde ele alınmış; çocuk bedenine dair çeşitli sanat üretimlerine yer verilmiştir. Ayrıca çocuk kavramının tarihsel gelişimi de araştırma kapsamında incelenmiştir. Bu çalışma, çağdaş sanattaki çocuk bedeni kullanımlarına disiplinler arası bir bakış açısıyla yaklaşmakta ve bu alandaki farklı üretim biçimlerine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines how the child body is used in contemporary art; it also includes changes in the concept of the child in the historical process. The main purpose of the research is to examine the use and continuity of the child body in contemporary art. The study examines the cultural representations of the child body in the historical process; issues such as abuse, violation and pedophilia are addressed within the framework of children's rights. In addition, the place of the child body in religious representations, examples in Western art and its use in Turkish art are discussed; its relationship with gender is examined within the framework of the feminist approach. In this context, the concepts of flaw, aesthetic conflict and grotesque were focused on and the depictions of the child body in art were included. The studies were examined within a formal framework; no value judgment or normative approach was adopted towards the child body; the research was conducted with concepts and contexts. The descriptive content analysis method based on literature review, which is one of the qualitative research methods, was used in the study. The examinations were made on the selected artists and their works with the purposeful sampling method. Forty-seven studies were examined within the framework of the determined subject headings; various art productions regarding the child body were included. In addition, the historical development of the concept of child was examined within the scope of the research. This study approaches the use of the child body in contemporary art from an interdisciplinary perspective and focuses on different production forms in this field.