Aile danışmanlığında hakemlik kurumunun yeni bir model olarak ihyası
Betterment of arbitration as a new model in family counselling
  1. Tez No: 396189
  2. Yazar: NİHAN ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada aile danışmanlığı kurumunun, hakemlik müessesesince yeni bir model olarak ihya edilmesi konu edinilmiştir. Çalışma kapsamında öncelikli olarak aile ve aileyi oluşturan kavramlar ile ilgili litearatürde yer alan bilgiler evlilik ve evlenme kavramları ile bilirkte derlenmiş ve çalışmanın birinci bölümünde sunulmuştur. İkinci bölümde aile danışmanlığına ait genel tanımlamalar yapılmış ve aile danışmanlığı ile ilgili genel teoriler üzerinde durulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde hakemlik kurumu hakkında bilgiler aktarılmış, kurumun doğum noktası olan İslamiyet'ten deliller ortaya konulmuştur. Sonuç olarak da aile içi sorunların çözülebilmesi, boşanma oranlarının azaltılması için, sorunların çözümüne yönelik hakem tayini yapılması savunulmuş; tayin edilecek hakem ile karı-koca görüşmesinin aile danışmanları huzurunda sorunları ortaya koyması modeli önerilmiştir. Sorunların çözülememesi ve arabuluculuk faaliyetinin sonuçsuz kalması halinde oluşacak boşanma durumunda ise kabahatin hangi tarafta olduğuna bağlı olarak ne tür yaptırımların uygulanması gerektiği bilgisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is focused on the betterment of arbitration as a new model in family counselling. In the context of the study, the definitions for family and marriage are studied from literatüre and the sedatas presented in Part I.In the second part of the study, the general definitions for family counselling are presented and the teories of family counselling from the literatüre are explained. At the third stage, the informations about arbitration which is the element of Sharia, are given with the evidences from Kur'an and Hadits. In a conclusion, forsolving problems between husbands and wives, reducing the ratio of divorcement the appointment of arbiter is seggested. The conversation between couple and arbitersshould be under the supervision of family concultant. If the problems between husband and wife is not solved, the arbitor looks for the guilty person and decide the sanctions during divorcement.