Doğum sonu aile planlaması danışmanlığında podcast ile eğitimin aile planlaması tutumuna etkisi
Training with podcast in postpartum family planning counseling its effect on family planning attitude
- Tez No: 857322
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA YILMAZ ESENCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Planlaması, Ebelik, Family Planning, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu araştırmada doğum sonu aile planlaması danışmanlığında podcast ile eğitimin aile planlaması tutumuna etkisini belirlemek amaçlandı. Yarı deneysel olarak tasarlanan bu araştırma; İstanbul İli Anadolu yakasında hizmet sunan Beykoz Devlet Hastanesi kadın doğum servisi ve doğumhanesinde 126 lohusa ile Nisan 2023-Şubat 2024 tarihleri arasında tamamlandı. Araştırmada katılımcılar Müdahale Grubu-1, Müdahale Grubu-2 ve Kontrol grubu olmak üzere üç gruba ayrılarak her gruba 42 kişi dahil edildi. Araştırma verileri, tanıtıcı bilgi formu, dijital ses dosyası, Postpartum Aile Planlaması Tutum Ölçeği ve danışmanlık sonrası bilgi formu aracılığı ile toplandı. Araştırmada katılımcıların gruplar arası danışmanlık sonrası Postpartum Aile Planlaması Tutum Ölçeği ve ölçeğin alt boyutlarının puan ortalamalarının karşılaştırılması yapıldığında ölçeğin toplam puanına göre gruplar arası istatistiksel olarak bir fark yaratmadığı tespit edildi (t=2.748 p=0.068). Ancak algılanan risk alt boyut puanına göre gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı bir fark yarattığı ve farkın Müdahale Grubu-1'den kaynaklandığı bulundu (t=5.426 p=0.006). Grupların danışmanlık öncesi ve danışmanlık sonrası Postpartum Aile Planlaması Tutum Ölçeği puan ortalamaları karşılaştırıldığında danışmanlık öncesi ve danışmanlık sonrası ölçeğin toplam puanları arasında her üç grupta da puan ortalamalarının arttığı ve farkın istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı olduğu saptandı. Ölçeğin alt boyutları arasında öz yeterlilik alt boyutu puanının Müdahale Grubu-1'de danışmanlık öncesi ve danışmanlık sonrasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşturduğu (t=-2.853, p=0.007) diğer gruplarda ise bir fark yaratmadığı bulundu. Araştırmada podcast yöntemi ile verilen aile planlaması danışmanlığında etkili yöntem seçimi oranının yüksek olduğu bulundu. Ancak diğer danışmanlıklarında etkin yöntem seçimini olumlu etkilediği ve danışmanlığın çeşidinden bağımsız olarak etkin yöntem seçimine olumlu katkı sunduğu sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effect of podcast training on family planning attitudes in postpartum family planning counseling. The research, designed as a quasi-experimental study, was conducted between April 2023 and February 2024 with 126 postpartum women in the obstetrics service and delivery room of Beykoz State Hospital, located on the Anatolian side of Istanbul Province. In the study, participants were divided into three groups: Intervention Group-1, Intervention Group-2 and Control group, and 42 people were included in each group. Data were collected using an introductory information form, digital audio files, the Postpartum Family Planning Attitude Scale, and a post-counseling in formation form. Comparison of mean scores of the Postpartum Family Planning Attitude Scale and its sub-dimensions across groups revealed no statistically significant difference in total scale scores (t=2.748, p=0.068). However, a statistically significant difference was observed in the perceived risk sub-dimension score, primarily attributed to Intervention Group-1 (t=5.426, p=0.006). Comparison of mean scores of the Postpartum Family Planning Attitude Scale before and after counseling showed a statistically significant increase in scores in all three groups. Notably, the self-efficacy sub-dimension score exhibited a statistically significant difference in Intervention Group-1 before and after counseling (t=-2.853, p=0.007), while no difference was observed in the other groups. The study found a high rate of effective method selection in family planning counseling delivered via the podcast method. However, it concluded that other forms of counseling also positively influenced effective method selection, contributing to it regardless of the counseling type.