Gebe ve lohusaların aile planlaması yöntemlerine bakış açılarının değerlendirilmesi
Evaluation of perspectives of pregnant and postpartum women on family planning methods
- Tez No: 800657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ERDEM TAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma ile gebe ve lohusaların aile planlaması yöntem tercihleri ile bunları etkileyen faktörlerin belirlenmesi, aile planlaması danışmanlığında aile hekimliğinin öneminin anlaşılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma gözlemsel tipte kesitsel bir çalışma olarak planlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Ankara Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Gebe Takip Polikliniklerine başvuran 206 gebe ile Yenidoğan Polikliniğine başvuran 206 lohusa oluşturdu. Bulgular: Araştırmaya katılan gebe ve lohusaların çoğunluğunu 25-34 yaş grubu oluşturmaktadır (sırasıyla %37,90 - %36,90). Katılımcıların öğrenim durumları incelendiğinde; gebelerin %5,3'ünün (11 kişi) ilkokul mezunu, %19,9'unun (41 kişi) ortaokul, %39,8'inin (82 kişi) lise, %35,0'ının ise (72 kişi) üniversite mezunu olduğu, lohusaların, %8,3'ünün (17 kişi) ilkokul mezunu, %16,0'ının (33 kişi) ortaokul mezunu, %38,8'inin (80 kişi) lise mezunu, %36,9'unun (76 kişi) üniversite mezunu olduğu görüldü. Araştırmaya katılan gebelerin evlilik yaşı 22,52 ± 4,02 ve ortanca yaş:22 (min: 15-max: 37) iken lohusaların evlilik yaş ortalaması 22,87± 4,04 ortanca yaş:22 (min: 15-max: 38) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
With this research, it is aimed to determine the family planning method preferences of pregnant and puerperal women and the factors affecting them, and to understand the importance of family medicine in family planning counseling. Materials and Methods: This study was planned as an observational type cross-sectional study. The sample of the study consisted of 206 pregnant women who applied to Ankara City Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic Pregnancy Follow-up Polyclinics and 206 puerperant mothers who applied to the Newborn Polyclinic. Results: The majority of the pregnant and puerperant women participating in the study are in the 25-34 age group (37.90% - 36.90%, respectively). When the educational status of the participants is examined; 5.3% (11 people) of the pregnant women are primary school graduates, 19.9% (41 people) secondary school, 39.8% (82 people) high school, 35.0% (72 people) university of the puerperant women, 8.3% (17 people) are primary school graduates, 16.0% (33 people) are secondary school graduates, 38.8% (80 people) are high school graduates, 36.9% are (76 people) were university graduates. While the marriage age of the pregnant women participating in the study was 22.52 ± 4.02 and the median age: 22 (min: 15-max: 37), the average age of marriage of the puerperal women was 22.87± 4.04, the median age: 22 (min: 15-max: 38). ) was detected.