Femur intertrokanterik kırıklarında proksimal femoral çivi uygulamalarının hemiartroplasti cerrahisi ile karşılaştırılması
Comparison and assesment of patients with intertrochanteric femur fracture treated with proximal femoral nail and hemiartroplasty
- Tez No: 307973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ CEBESOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: İleri yaş kalça kırıklı hastaların tedavisinde kullanılan proksimal femoral çivi (PFN) ile hemiartroplastinin hasta yaşam kalitesi üzerine olan etkisini araştırmayı amaçladık.Yöntem: Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda, ocak 2006 ile mart 2011 tarihleri arasında intertrokanterik femur kırığı nedeniyle proksimal femoral çivileme ve hemiartroplasti uygulanan 113 hasta çalışmaya dahil edildi. PFN uygulanan 43 hasta grup I, hemiartroplasti uygulanan 70 hasta grup II olarak ayrıldı. Ortalama takip süresi 12 aydı.
Özet (Çeviri)
Objective: We are aimed to evaluate the proximal femoral nail (PFN) and hemiathroplasty that used in treatment of advanced age patient of intertrochanteric fractures that effect of on patient quality life.Materials and Methods: In this study, 113 patients who performed proximal femoral nail and hemiarthroplasty surgery due to intertrochanteric femur fractures were included between January 2006 and March 2011 period in Department of Orthopedic Surgery and Traumatology in Medicine of Gaziantep University. 43 patients who performed PFN and 70 patients who performed hemiarthroplasty surgery were selected group I and group II, respectively. Mean follow up was 12 months.