Humerus diafiz kırıklarının sarmiento tipi ortez ile konservatif tedavisinin sonuçları
Results of humerus diaphysis fracture treated with sarmiento functionel brace
- Tez No: 396200
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN COŞKUNOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Kliniğimizdeki humerus kırıklarının sarmiento tipi ortez kullanarak kaynama yüzdelerini ve süresini belirlemek, kaynamanın hasta yaşı kırık tipi gibi değişkenlerle olan ilişkisini belirlemek, kaynama sonrası hastaların günlük işlevlerini yerine getirme becerisini incelemek çalışmamızın amaçlarıdır. Yöntem: Ege Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde Ocak 2010-Nisan 2014 tarihleri arasında humerus diafiz kırığı tanısıyla, Sarmiento ortezi ile tedavi edilen hastalar retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya dahil edilen 46 hasta hastanın demografik verileri, kırık radyolojik tipleri, ek yaralanmaları kayıt edildi. Hastaların direk grafileri ile kaynamaları (süresi, açılanma, kısalık) değerlendirilmiş, hastalara takip süresi sonunda Quick DASH formu doldurulmuş, böylece günlük aktiviteleri değerlendirilmeye çalışılmıştır. Veriler SPSS 22.0 kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde; ortalama, medyan ve standart derivasyon ile ki kare testi, ortalamalar arasındaki farkın belirlenmesinde Kruskall Wallis ve Mann-Whitney U testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study is to investigate union rates and times of humerus diaphysis fracture treated with Sarmiento type brace and find the relationship between union and patient ages, fracture types; and verify if there is an effect to patient satisfaction. Materials and methods: This study is retrospective archive study, followed with humerus diaphysis fracture treated by Sarmiento type functionel brace in Ege University Orthopaedics and Traumatology Department between January 2010-April 2014. 46 patients' demographic characteristics were recorded, X-rays were evaluated and Quick DASH Scale was administered for functional assessment. SPSS 22.0 statistical program is used for data evaluation and descriptive analysis, mean, median, standard derivation, chi-square, Kruskall Wallis and Mann-Whitney U tests.