Histerosalpingografi işleminin over üzerine olan zararlı etkilerini önlemede amifostin'in etkinliğinin araştırılması
Activity of amifostine in prevention of harmful effects of hysterosalphingography on ovary: experimental study
  1. Tez No: 396241
  2. Yazar: BEHZAT CAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REMZİ ATILGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, Histerosalpingografi (HSG) işleminin over üzerine olan erken ve geç dönem zararlı etkilerini ortaya koyma ve oluşan zararlı etkileri önlemede antioksidan, sitoprotektif ve radyoprotektif bir ajan olan amifostinin etkinliğinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Çalışma, 40 adet erişkin dişi Winstar Albino cinsi rat rastgele, prospektif, tek kör olarak Kontrol grubu, Radyasyon grubu, HSG grubu ve Amifostin grubu şeklinde 4 gruba ayrıldı. Her gruptaki 10 ratın yarısı rastgele seçilerek erken dönem etkilerini araştırmak üzere 3 saat sonra, diğer yarısı ise 1 ay sonra batınları açılarak overleri çıkarıldı. Her ratın overinin birinde histolojik ve immünohistokimyasal inceleme ve prolifere hücre çekirdek antijeni (PCNA) aktivitesi, diğer over dokusunda malondialdehit (MDA), Total Oksidan Seviye (TOS), Total Antioksidan Kapasite (TAK), Nitrik Oksit (NO), Tümör Nekrotizan Faktör-alfa (TNF-α) çalışıldı. Alınan intrakardiak kan örneklerinde Antimüllerian Hormon (AMH) düzeyleri ölçüldü. Oksidatif stres göstergesi olan parametrelerin (MDA, TOS, NO) tamamında 3. saatte gruplar arasında anlamlı fark izlenmezken, 1.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to examine the harmful effects of Hysterosalpingography (HSG) on ovary in early and late period and investigate the effects of amifostine, an antioxidant, cytoprotective and radioprotective substance to inhibit its harmful effects. In the study, 40 adult female Winstar albino genus rats were divided into 4 groups as control group, radiation group, HSG group and Amifostine group in a randomized, prospective and single blind manner. Ten rats in each group were again randomly divided into two groups. Both ovaries of each rat were removed after 3 hours to determine early effects and in the rest the ovaries were removed one month after the prosedures to determine late effects. One of ovary in each rat were used for histologic, immunohistochemical examination and to determine proliferated cell nuclear antigen (PCNA) immunreactivity, other ovaries were used to determine levels of Malondialdehyde (MDA), Total Oxidant Status (TOS), Total Antioxidant Capacity (TAC), Nitric Oxide (NO), Tumor Necrotizing Factor-alpha (TNF-α). İntracardiac blood samples were used to determine Antimullerian Hormone (AMH) levels.