Rahim içi araç kullanan kadınlarda radyonüklid işaretlenmiş spermler ile pasif ve aktif sperm transport mekanizmalarının incelenmesi
- Tez No: 49489
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEDAT KADANALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
51 ÖZET Amaç: RİA'nın etki mekanizmasında spermin aktif ve pasif transportununun rolünü incelemek Yöntemler: Ria kullanan 24 kadın ve tüp ligasyonlu 10 kadın midsiklus dönemlerinde gönüllü olarak çalışma kapsamına alındı. Tüm olgular düzenli ovulatuar menslere sahiptiler ve jinekolojik patolojileri yok idi. tüm vakaların midsiklus LH, midluteal progesteron, midsiklus dominant folikül iokalizasyon(sağ-sol) büyüklüğü saptandı. Vakalar 3 grupta toplandı. |. grupta yer alan ve RİA kullanan 14 kadında,||. grupta bulunan ve tüp ligasyonu yapılmış 10 kadında eşlerinden alınan spermler Tc 99m HMPAO ile işaretlenerek radyonüklid inceleme yapıldı. |||. gruptaki RİA kullanan 10 kadına ise teknesyum ile işaretlenmiş albumin makrosferleri(MAA) ile radyonüklid histerosalpingografi yapıldı.Vakaların mitsiklus dönemlerinde her vakaya 10 adet görüntü içeren toplam 340 görüntülemeden oluşan radyo nüklid inceleme yapıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective: To determine the role of active and passive transport in the mode of action of IUD. Material and Method: The study consisted of 24 volunter IUD bearing women and 10 with tubal ligation. All subjects have regular ovulatory cycles and normal gynocological examination. The midsiclus LH, midluteal progesteron, and mid siclus dominant folicule lacalization and size of them were determined. A total of 340 radio-nuclid imaging were carried out for 34 subjects (10 scan per patients) Results: Subjects were divided into three groups. the first group, 14 women bearing lUDs, and in the second group 10 women with tuballigation. Radio-labeled sperms with Tc-99 m HMPAO were inseminated in 14 IUD bearing women (Group I) and 10 women tubal ligation (Group II). Migration of radionuclid -labelled sperms to the tubes were not abserved in 9 of 14 IUD bearing women.