Dipper ve non dipper hipertansiyonu olan hastaların serum osteopontin düzeyinin karşılaştırılması
Comparing the serum osteopontin levels of the patiens with dipper and non-dipper hypetension
  1. Tez No: 396248
  2. Yazar: MURAT KÜÇÜKUKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKBULUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hipertansiyon dünyada milyonlarca insanı etkileyen ve önlenebilir özelliği ile önemli bir mortalite ve morbidite sebebidir. Hipertansiyon üzerindeki sorular dipper ve non-dipper kan basıncı kavramının doğmasına sebep olmuştur. Çalışmamızda ambulatuvar kan basıncı izlemi yaptığımız ve dipper, non-dipper grubu olarak ayırdığımız hipertansiyon hastalarımızda osteopontin (OPN) düzeyinin değerlendirilmesi ve oluşan farklılığın ortaya konulmasını amaçlandı. Çalışmada prospektif olarak 1 Ocak 2014, 15 Eylül 2014 tarihleri arasında Fırat Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Polikliniğine başvuran hipertansiyon hastaları değerlendirildi. Bunların arasından çalışmaya alınma kriterlerine uyan hipertansiyon hastalarına ambulatuvar kan basıncı izlemi yapıldı. AKBİ ile yapılan ölçümlerle, gece ölçülen kan basıncı değerinin gündüz değerine göre % 10 veya daha fazla düşme olmasıyla dipper hipertansiyon, % 10' dan daha az düşme olması ile non-dipper hipertansiyon tanısı konuldu. Çalışmanın homojenizasyonu açısından, her iki gruptan 40 hastanın değerlendirilmesi planlandı. Her iki gruptan yeterli sayıda hastanın değerlendirilmesi ile çalışma sonlandırıldı. Çalışmaya dahil edilen hastalarda ekokardiyografik inceleme yapıldı ve alınan kan örnekleri ile serum OPN düzeyi ELİZA yöntemi ile değerlendirildi. Çalışmaya alınan dipper ve Non-dipper hipertansiyonu olan hastaların serum osteopontin düzeyi arasında anlamlı bir fark saptandı ( NDHT: 215.5±114.4, DHT: 152.1±92.7 p= 0,008) Kadın ve erkek cinsiyet arasında OPN düzeyi açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark görülmedi ( K: 171.59±105.32, E: 220.44±111.45 p=0,80).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARING THE SERUM OSTEOPONTIN LEVELS OF THE PATIENS WITH DIPPER AND NON-DIPPER HYPETENSION Hypertension is an important cause of mortality and morbidity with its preventable characteristics affecting millions of people all over the world. The questions on hypertension has led to the birth of dipper and non-dipper blood pressure concepts. The purpose of our study is to evaluate the Osteopontin (OPN) levels in our hypertension patients who were separated as dipper and non-dipper groups whose ambulatory blood pressures were observed by us; and we also aimed to determine the difference between the groups. The hypertension patients who applied to Fırat University Hospital, Cardiology Department Polyclinic between the dates January 1, 2014 and September 15 2014 were evaluated prospectively in the study. The patients who met the criteria for being included in the study were observed for ambulatory blood pressure. With the measurements made with AKBI, the blood pressure that was measured at night was diagnosed as dipper hypertension because it decreased 10% or more when compared with the values measured during the day; and as non-dipper hypertension because there was less than 10% decrease. In terms of the homogenization of the study, 40 patients from each group were planned to be evaluated. With the evaluation of patients in sufficient number from each group, the study was completed. Echocardiographic examinations were performed in the patients who were included in the study, and the serum OPN level was measured with the ELIZA Test with the blood samples taken from the patients. A meaningful difference between the serum osteopontin levels of the patients with dipper and non-dipper hypertension who were included in the study was detected (NDHT: 215.5±114.4, DHT: 152.1±92.7 p= 0,008). No statistically meaningful difference between the male and female genders in terms of the OPN levels was observed (K: 171.59±105.32, E: 220.44±111.45 p=0,80).